سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام


۴ ماه اقامت پر تنش در حرم امن الهی

امام حسین (ع) به دلیل تهدید جانی یزید و امکان ترور از مدینه خارج و به سوی مکه رهسپار شدند ایشان در سوم شعبان سال 61 به مکه رسیدند. امام حسین (ع) به مدت 4 ماه در این شهر اقامت گزیدند و در 9 ذی الحجه از آن خارج شدند. در این 4 ماه ایشان به فعالیت‌های مختلفی دست زدند اما یزید حتی حاضر نبود در حرم امن الهی ضامن ایمنی امام حسین (ع) باشد و تلاش‌های بسیاری برای ترور ایشان کرد. در این پرونده تحولات مکه و فعالیت‌های معترضان به خلافت یزید، بررسی و تحلیل می شود.

آغاز آن حرکت بی پایان؛ حرکت امام حسین (ع) چگونه آغاز شد

آغاز اعتراضات شدید امام حسین (ع) به جایی برمی‌گردد که معاویه پس از به شهادت رساندن امام حسن (ع) به صورت مخفی اقداماتی کرد که در مخالفت آشکار با صلح‌نامه بود. او یزید را به جانشینی خود معرفی کرد. در صورتی که هم مخالف صلح‌نامه امام حسن (ع) و هم مخالف سنت خلفای پیشین بود. اما معاویه بر این کار اهتمام بسیار ورزید و از اکثریت جامعه اسلامی برای یزید بیعت گرفت به استثنای امام حسین (ع) و برخی دیگر که مرگ او را فرا گرفت. یزید برای مشروعیت بحشی حکومت خود به دنبال بیعت گرفتن از امام بود و همین امر باعث شد ایشان را به شهادت برساند. در این پرونده به بررسی اقدامات معاویه، آغاز حرکت امام حسین (ع) و چرایی تحوالاتی پس از آن می پردازیم.

حضرت عباس (ع) را بیشتر بشناسید

تاریخ پر از رشادت های فرماندهان و فاتحان مختلف است که کمتر نامی از آن‌ها باقی مانده است. کودکان تشنه و سقاهای زیادی در تاریخ هستند اما حضرت عباس (ع) فرمانده ای است که بدون آنکه فتحی ظاهری کند در تاریخ ماندگار است و هرساله یاد ایشان زنده می‌شود. در این پرونده برآنیم که ابعاد شخصیتی حضرت عباس (ع) را بیشتر بشناسیم.

روز عاشورا در یک نگاه

روز دهم محرم سال 61 نقطه عطف تاریخ اسلام است. دراین روز فاجعه ای به بار آمد که هیچ وقت در تاریخ کم نشد و هیچ حکومتی نتوانست آن را از تاریخ حذف کند. هرساله این واقعه زنده تر می‌شود.

کاروان اسرا و سرهای شهدای کربلا را به سمت شام می‌بردند در راه اتفاقات خارق‌العاده در راه پیش می‌آمد که سربازان این زیاد برخی از آن‌ها را نقل کردند.

وقتی اسرا را از کربلا به کوفه آوردند بازماندگان عاشورا به خطبه خواندن و هدایت و باز گویی وقایع پرداختند. 

تمامی مردم به کاخ ابن زیاد دعوت شده بودند. ابن زیاد نقشه‌های فراوانی برای این مراسم داشت. به محض اینکه سر مقدس ابی عبدالله در مجلس  وارد شد، گویی خورشید نمایان گردیده بود. سر در طشتی روبروی ابن زیاد (لعنه الله علیه) قرار گرفت.

اسرای کربلا را به شهر کوفه وارد کردند شهر منقلب بود و همگان گریه می‌کردند. حضرت زینب (س) پس از مواجهه با این صحنه خطاب به مردم کوفه سخنانی گفتند که در این مقاله آورده شده است.

موافق احادیث صحیح ، روا نیست که جز امام ،غسل و دفن و کفن امام را بر عهده گیرد، پس اگرچه به‌حسب ظاهر طایفه بنی اسد حضرت سیدالشهدا (ع) را دفن کردند اما مشخص می‌شود که امام زین‌العابدین (ع) در هنگام دفن آن حضرت حاضر بوده‌اند.

این مقاله قسمتی از پرونده «پر تخریب ترین بنای ماندگار تاریخ» است.

از جمله مشهور ترین و معروف ترین مقاتلی که درباره امام حسین (ع) نوشته شده، «لهوف» است. سید بن طاووس (ره) این مقتل را بصورت خلاصه نوشته شده است که مورد استفاده زائران امام حسین (ع) باشد.


  امام حسین (ع) دو برخورد متفاوت را با سـران بنی‌امیه داشتند. ده سـال سـکوت اعتراض‌آمیز همراه با روشنگری در زمان معاویه و حرکت کربلای 61 هجری در مقابل یزید که باعث شهادت‌ ایشان شد.


بارگاه امام حسین (ع) بارها در طول تاریخ تخریب و مرمت شده است؛ البته حجم اصلی تغییرات بارگاه به قبل از صفویه برمی‌گردد که در مقالۀ گذشته به آن پرداختیم. در این نوشتار به وقایعی که منجر به تخریب یا مرمت بنا در دورۀ پس از صفویه تا زمان معاصر شده است می‌پردازیم. تقسیم‌بندی رخدادها بنا بر اساس حکومت‌های مختلف است.

این مقاله قسمتی از پرونده «پر تخریب ترین بنای ماندگار تاریخ» است.


 در منابع اهل تسنن ذکر شده است که چون امام سجاد (ع) شهید شد، روشن شد که آن حضرت صد خانواده را به‌طور مخفی اداره می‌کرده است.

بی‌گمان، شخصیت زهرایی زینب کبری نیز یکی از ثمرات و برکات دعای ارزشمند پیامبر ـ‌صـ است.

«عصمه الصغری» لقبی است که زینب ـ‌سـ بر اساس شایستگی‌هایش به آن مفتخر گردیده است.


وقایع عاشورا و بعد از آن، در زمرۀ اموری هستند که تا تاریخ زنده است شگفتی آدمی را برمی‌انگیزد و اوج مظلومیت اهل بیت (ع) را در تمامی اعصار، فریاد می‌زند. خداوند متعال به وسیله امام حسین (ع) حجت خویش را نه تنها بر مردم آن زمان، بلکه تا دنیا دنیاست بر همۀ مردمی که داستان شهادت امام حسین (ع) و اسارت خاندان مکرم ایشان به گوش آنها می‌رسد، تمام می‌کند.

از لابه‌لای تاریخ و از تصریحات وقایع‌نگاران به دست می‌آید که برگزاری جشن در روز عاشورا مثل روز عید و شادی و شادمانی از بدعت‌های اوباش بنی‌امیه و کارگزاران آن‌ها مثل حجاج بن یوسفو همفکرانشان از قبیل حاکمان بنی ایوب، می‌باشد.

بنی‌امیه در این روز لباس جدید می‌پوشیدند و خود را آراسته و سرمه به چشم می‌کشیدند و به یکدیگر تبریک می‌گفتند... و تا حکومت آنان برقرار بود، این‌گونه مراسم اجرا می‌شد.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×