محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از عوامل تحریف واقعه عاشورا سخن گفته است. او معتقد است با تمامی تحریف‎های صورت گرفته؛ با توجه به تعدد منابع مختلف، واقعه عاشورا یکی از قابل اعتماد ترین وقایع تاریخ است.

خانم ایوت بالدکینو، در یک خانواده مسیحی متولد شده و اهل استرالیاست. این خانم که نام خود را به ثریا تغییر داده است، از دلایل مسلمان شدنش و نقش امام حسین (ع) در هدایت خود می‌گوید.

دکتر ساشادینا اسلام شناس و استاد مذهبی دانشگاه ویرجینیا در گفت‌وگوی اختصاصی خود با سایت کرب‌وبلا از ندای هَل مِن ناصرٍ یَنصُرنی در فرای مرز‌های جغرافیایی صحبت کرد و گفت: «یاد امام حسین این قدرت را دارد که افراد را شفا دهد».

مقاتل نویسان و عاشورا

 دکتر حجت الله جودکی

مقاتل نویسان و عاشورا

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: «مقتل‌نویسی به عنوان بخش مهمی از تاریخ‌نگاری اسلامی مطرح است. به قدری که بخش مهمی از اطلاعاتی که راجع به وقایع محرم سال 61 هجری در دست داریم، حاصل تلاش گزارشگران در این عرصه است.»

نهضت سیدالشهدا (ع) و عهد شکنان

 دکتر محمدحسین رجبی دوانی

نهضت سیدالشهدا (ع) و عهد شکنان

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: نقش مهم خواص در شکل گیری واقعه عاشورا این نکته بود که این افراد باعث شدند تا توده‌های مردمی شکل گرفته به دور جناب مسلم بن عقیل (ع)، از هم گسسته شوند و قیام ایشان در هم شکسته شود که این نکته خود سرآغاز شکل گیری حادثه عظیم عاشورا بود.

جایگاه خواص در نهضت حضرت سیدالشهدا (ع)

 حجت الاسلام عبدالکریم پاک نیا

جایگاه خواص در نهضت حضرت سیدالشهدا (ع)

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: استاد سطوح عالی حوزه علمیه تصریح کرد: درس بزرگ نهضت عاشورا برای ما و در تمامی اعصار و نیز بررسی جایگاه افراد در این حرکت و پویش الهی این است که پیوسته می‌بایست در مسیر حق و عدالت گام برداریم و لحظه‌ای از تبعیت از امام و ولی خدا (عج) غافل نباشیم.

امام سجاد (ع) احیاگر فقه امامیه

 حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد یاوری

امام سجاد (ع) احیاگر فقه امامیه

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: استادیار گروه تاریخ و تمدن دانشگاه باقرالعلوم (ع) گفت: یکی از مهمترین اقدامات امام سجاد (ع) ارائه مفهوم دقیق امامت و کارکردهای علمی و آموزشی آن در برابر شاخصه‌های غلط حاکم بر جامعه اسلامی بود.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: عاشورا با تمام مصائبی که دارد و با تمام اندوهی که بر دل شیعیان می‌گذارد اما مبین یک حقیقت است و آن حقیقت این است که تا روز قیامت جبهه بندی حق و باطل را مشخص می‌کند و هر فردی از رهگذر عاشورا می‌تواند صف بندی خود را با جبهه کفر مشخص کند.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: اشرافی گری دینی و مذهب گرائی صوفیانه و رادیکالی و جهالت و ناآگاهی عصیانگرانه خوارج؛ از مهمترین مؤلفه‌های تشکیل شدن واقعه عظیم عاشورا هستند که این امور؛ در تمامی اعصار؛ قابلیت گمراه نمودن و به قهقرا داخل کردن انسان را خواهند داشت.

بایدها و نبایدهای سروده‌های آئینی

 دکترمیر جلال‌الدین کزازی

بایدها و نبایدهای سروده‌های آئینی

دکتر میر جلال‌الدین کزازی استاد ادبیات پارسی، یکی از پایدارترین نمونه‌ها در نمایش‌های ایرانی را نمایش‌های آئینی بر می‌شمارد که هر سال در ایران برگزار می‌شده است. وی معتقد است آهنگ‌ها و نمایش‌های آئینی ایران همواره هنرشناسان و کارگردانان نامدار باختر زمین را از زیبایی و پروردگی و ساختار سنجیده هنری به شگفت می‌آورده است.

شعر آئینی امروز وامدار اندیشه شاعران محب اهل‌بیت (ع) دیروز و با تکیه‌ بر باورمندی بنا شده است. در هر شهر و دیاری شاعران محب ولایت همواره وجود داشته‌اند؛ چهره‌هایی که از محتشم کاشانی گرفته تا عمان سامانی، از استاد سازگار، استاد شفق، زنده‌یاد شکوهی تا علی معلم و مرتضی اسفندقه و سید حمید برقعی و جوان‌ترها.

جواد هاشمی، متخلص به «تربت» در گفت‌وگوی اختصاصی با وب‌سایت کرب‌و‌بلا از انتشار کتاب «به عیوق می‌رسد» همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی خبر داد و گفت: به برکت آشنایی با سایت کرب‌و‌بلا این طرح به ذهنم رسید که اشعاری که مردّف به کربلا هستند را جمع‌آوری کنم.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: فیصل الغازی مسئول واحد جشنواره‌های آستان قدس حسینی با اشاره به حضور در سی و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب گفت: آستان قدس حسینی امسال با عناوین مختلف میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است.

عشق به سیدالشهدا (ع) مرز و جغرافیا نمی‌شناسد بلکه قلب‌ها را تسخیر می‌کند. شاید کمتر شنیده باشیم که چگونه بوداییان به امام حسین (ع) عشق و ارادات می‌ورزند. پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام در گفت‌وگویی اختصاصی با دکتر محسن شریعت که سال‌ها درمیان بوداییان تایلند زندگی کرده و مراسم‌های دینی برپا می‌کند، از عشق و مودت بوداییان نسبت به اهل بیت و امام حسین (ع) سخن می‌گوید.

عشق به سیدالشهدا (ع) مرز و جغرافیا نمی‌شناسد بلکه قلب‌ها را تسخیر می‌کند. شاید کمتر شنیده باشیم که چگونه بوداییان به امام حسین (ع) عشق و ارادت می‌ورزند. پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام در گفت‌وگویی اختصاصی با دکتر محسن شریعت که سال‌ها درمیان بوداییان تایلند زندگی کرده و مراسم‌های دینی برپا می‌کند، از عشق و مودت بوداییان نسبت به اهل بیت و امام حسین (ع) سخن می‌گوید.

کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ

 حجت الاسلام سید احمد موسوی

کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه حضرت عباس (ع) نسخه عینی ولایتمداری بودند، گفت: درباره قمربنی هاشم (ع) می‌گویند: «کاشِفَ الْکَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ» و این دلایل متعددی دارد ازجمله گره گشایی‌های ایشان در روز عاشورا.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: همزمان با دهه اول محرم، سلسله کارگاه‌های معارف حسینی در آکادمی زیتون با هدف شناخت بیشتر عظمت عاشورا از 20 -27 شهریور برگزار خواهد شد.

مسئول قرارگاه اربعین سامرا با اشاره به ماجرای مشارکت مردم اهل سنت سامرا در برپایی موکب‌های اربعین حسینی، از افزایش 30 درصدی تعداد موکب‌های مسیر سامرا در اربعین امسال خبر داد.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×
ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×