سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از عوامل تحریف واقعه عاشورا سخن گفته است. او معتقد است با تمامی تحریف‎های صورت گرفته؛ با توجه به تعدد منابع مختلف، واقعه عاشورا یکی از قابل اعتماد ترین وقایع تاریخ است.

خانم ایوت بالدکینو، در یک خانواده مسیحی متولد شده و اهل استرالیاست. این خانم که نام خود را به ثریا تغییر داده است، از دلایل مسلمان شدنش و نقش امام حسین (ع) در هدایت خود می‌گوید.

دکتر ساشادینا اسلام شناس و استاد مذهبی دانشگاه ویرجینیا در گفت‌وگوی اختصاصی خود با سایت کرب‌وبلا از ندای هَل مِن ناصرٍ یَنصُرنی در فرای مرز‌های جغرافیایی صحبت کرد و گفت: «یاد امام حسین این قدرت را دارد که افراد را شفا دهد».

محمدرضا سنگری در گفت‌و‌گو با وب‌سایت کرب‌و‌بلا از اقدامات عبیدالله‌بن‌زیاد برای جمع‌آوری لشکر در مقابل امام حسین (ع) سخن گفته است. اینکه چرا مردم کوفه پای دعوت خود از امام حسین (ع) نمی‌ایستند و سپاه عمرسعد با تعداد بالایی به جنگ با امام حسین (ع) می‌رود.

محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از عوامل تحریف واقعه عاشورا سخن گفته است. او معتقد است با تمامی تحریف‎های صورت گرفته؛ با توجه به تعدد منابع مختلف، واقعه عاشورا یکی از قابل اعتماد ترین وقایع تاریخ است.

احمد  واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در گفت‌وگوی تفصیلی با شفقنا، استراتژی امام حسین (ع) پس از به قدرت رسیدن یزید را خروج بر حاکمیت یزید می‌داند و معتقد است استراتژی کلان امام حسین(ع) دارای سه محور «عدم بیعت با یزید»، «افشاگری و آگاهی بخشی» و «اصلاح در امت جد» است.  قسمت‌هایی از این مصاحبه در ادامه آورده شده است.

«کارکرد مجالس عزاداری در ایران چیست و تغییر فرم عزاداری در ایران از چه عواملی نشات می‌گیرد»، موضوع گفت‌و‌گوی وب‌سایت کرب‌و‌بلا با محسن حسام مظاهری است. او معتقد است در بسیاری مواقع این تغییرات طبیعی است و تا حدودی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

کارن خانلری نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از علاقه و احترام ارامنه ایران به امامان شیعه بخصوص امام حسین (ع) و شباهت‌های ایشان با حضرت عیسی (ع) در باور مسیحیان سخن گفت.

عبدالله گیویان، پژوهشگر حوزه‌ی دین و رسانه در گفت‌وگو با شفقنا گفته است نباید پیام این واقعه را در ده روز اول محرم و روز عاشورا خلاصه کرد. باید در تمام طول سال و در تمام وقایع ظالم را محکوم کرد تا رسانه بتواند در یک جریان فرهنگی این پیام را به مخاطبان خود منتقل کند. آنچه در ادامه می‌خوانید به بررسی راهکارهایی برای رسانه‌ها در زمینه‌ی گفتمان‌سازی عاشورا می‌پردازد.

جواد هاشمی، متخلص به «تربت» در گفت‌وگوی اختصاصی با وب‌سایت کرب‌و‌بلا از انتشار کتاب «به عیوق می‌رسد» همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی خبر داد و گفت: به برکت آشنایی با سایت کرب‌و‌بلا این طرح به ذهنم رسید که اشعاری که مردّف به کربلا هستند را جمع‌آوری کنم.

جواد هاشمی، شاعر آیینی در مصاحبه با وب‌سایت کرب‌و‌بلا از تجدید چاپ کتاب «جرس فریاد می‌دارد» خبر داد.

کیانوش دالوند، کارگردان انیمیشن ناسور است. ناسور، انیمیشنی در مورد  امام حسین (ع) و واقعه عاشورا است. دالوند کارگردانی انیمیشن رستم و سهراب را  هم در کارنامۀ خود دارد؛ او در مصاحبه‌ای اختصاصی با کرب و بلا، در مورد فیلم خود توضیح داده است.

سید ضیاالدین دری کارگردان سریال «کیف انگلیسی» به سراغ ساخت فیلمی در مورد حضرت زینب (س) رفته است. وی معتقد است با توجه به نقش ویژه حضرت در واقعه کربلا اهمیت پرداختن به این موضوع بر کسی پوشیده نیست. او در گفت‌و‌گویی اختصاصی با کرب‌وبلا، در مورد فیلم جدید خود و انگیزه ساخت این اثر صحبت کرده است.

حسین رحیم تحصیلات خود را در رشته علوم آزمایشگاهی به پایان رسانده است و از اهداکنندگان مستمر خون می باشد. او طی 30 سال خدمتش پیوسته به نوعی با خدمات انتقال خون در آزمایشگاه و بانک خون در ارتباط بوده و خاطراتی استثنایی از بیمارستانهای صحرایی و خون رسانی طی روز های دفاع مقدس دارد. رحیم پور در این مورد کتابی با عنوان زندگی خوب بود منتشر کرده که با استقبال فراوانی روبه رو شده است.

علی اصغر صلواتیان از 23 سالگی اهدای خون را شروع کرده و تا کنون سالهاست که به صورت مستمر خون اهدا کرده است. یک بار در بهار مصادف با زمان تولدش و بار دیگر 10 دی ماه سالگرد فوت مادرش. او اکنون 60 سال دارد و تا کنون 49 بار خون اهدا کرد. صلواتیان که دوچرخه سوار حرفه ای سنتی است برای ترویج اهدای خون نیز رکاب می زند. با او گفتگویی داریم که می خوانید:

غلامرضا گلی‌زواره، نویسنده و تعزیه‌شناس معتقد است با وجود آن‌که تعزیه از نظر هنری، جلوه‌های ذوقی و مجهز شدن به برخی امکانات به موفقیت‌هایی دست‌ یافته و تعزیه‌خوانان خلاقیت‌های ویژه‌ای از این نظر از خود بروز داده‌اند، تعزیه از نظر پیام و محتوا و مطابقت با فرهنگ اهل‌ بیت و عاشورا، مسیری نزولی را پیمود و این قضیه علمای شیعه را وادار کرد تا شبیه‌خوانی را مورد انتقاد قرار دهند.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه تعزیه به عنوان رسانه قرن‌ها تأثیرگذار بوده است، گفت: زمانی که در روستاها روحانی نبود تعزیه‌خوان‌ها تاریخ را می‌گفتند و پرچم امام حسین (ع) را برافراشته نگاه داشتند.

از اصل مصاحبه منصرف شد و متواضعانه گفت: «من در کنار اساتیدی که مصاحبه شدند، کوچکتر از آنم که...» امّا وقتی ضرورت مصاحبه را برایش شرح دادیم، با ما صمیمانه به گفت و گو نشست و از هر دری سخنی گفت... حاصل نشست سه ساعته ی ما با او را بطور خلاصه خواهید خواند.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×