سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام


احکام عزاداری، نگاهی به استفتائات و احکام مراجع تقلید

بررسی احکام عزاداری و مسائل جدیدالورود به عزاداری از نگاه مراجع تقلید شیعه

شفاعت عظیم؛ بررسی شفاعت در عقیده شیعه

تاملی در مقام شفاعت و شبهات آن

نگاهی دوباره به عزاداری امام حسین (ع)

پرونده بررسی فلسفه، تاریخ و فضیلت عزاداری در بین شیعیان

فلسفه حرکت حسینی، بررسی دیدگاه های مختلف درباره حرکت سیدالشهدا (ع)

علت حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای پر اختلاف در بین علمای شیعه بوده است و علمای شیعه، اهداف مختلفی را برای آن بیان کرده اند. برخی معتقد اند امام حسین (ع) به قصد تشکیل حکومت به سمت کوفه ...

کتاب «پس از پنجاه سال»،‌ نَه روایت زندگی حسین (ع)، بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست که به قلم توانمند و شیوای سید جعفر شهیدی در سال 1330 نگاشته شده است. دکتر شهیدی، در بررسی تاریخی حرکت امام حسین، دیدگاه اجتماعی را تبیین می کنند.


چرا خداوند به دشمنان خود اجازۀ تسلط بر اولیای دین را داده است؟ شخصی همین سؤال را از حسین بن روح یکی از نایبان خاص امام زمان پرسید . او پاسخ گفت....

همه چهارده معصوم (ع) از یک نور واحد خلق‌شده‌اند و از جهت وجودی و مقام ولایت تکوینی یکسان هستند و امامت هر یک از امامان (ع) به امر الهی بوده است و اگر امتیازی برای امامی نسبت به امام دیگر در احادیث یافت می‌شود، به خاطر این است که هرکدام از امامان معصوم (ع) طبق شرایط خاص زمانه، بهترین رفتار و روش انجام دادند...

جمله مشهور «کُلُّ یَومٍ عاشُوراءُ وَ کُلُّ أرْضٍ کَرْبَلا» از کیست؟ آیا این جمله سندیت دارد؟ آیا در روایات ما چنین عبارتی نقل شده است؟

با بررسی کتاب‌های تفسیر و تاریخ و روایات، روشن می‌شود که این گفتار، به شیعه اختصاص ندارد بلکه می‌تواند گفت: همه محققان مسلمان، از تمام گروه‌های اسلامی بر این مسئله، اتفاق نظر دارند و همه در آثار خود و در تفاسیر بدان اشاره کرده اند ...

دکتر سید جواد میری، در مصاحبۀ اختصاصی خود با کرب و بلا، از مفهوم وحدت در جامعه و مسیری که برای رسیدن به جامعۀ مدرن نیاز است، گفت. 

با توجه به اینکه امام حسین (ع) از شهادت خود خبر داشتند و دستور قرآن که با دست خود خویشتن را به هلاکت نیفکنیم، چرا امام حسین به سمت کربلا حرکت کردند؟


در این مقاله به نقل گفتارى از نوابغ مذهبی، علمی و سیاسی جهان درباره حضرت سیدالشهداء (ع) و فداکاری بی‌سابقه‌ای که آن حضرت در راه حمایت از حق و عدالت انجام داده‌اند، می‌پردازیم.
مطالبی که گاه حیرت خواننده را در پی دارد که نویسنده ای غیر مسلمان این چنین تحت تاثیر حرکت امام حسین (ع) قرار گرفته است.


در زیارت عاشورا می‌خوانیم « اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ» و ایشان را ثار الله خطاب می‌کنیم؛ بنابراین لازم است به بررسی لغوی و ادبی مصدر «ثار» بپردازیم.


روز عرفه روز مناجات و دعا با خداوند است و امام حسین علیه السلام دراین روز مناجات بسیار زیبایی با خداوند کردند که متن آن در ادامه آورده شده است شایسته است که ماهم به پیروی از ایشان در این روز این گونه به مناجات با پرودگار خویش بپردازیم.


مداحی و یا به نوعی همراهی شعر در عزاداری ائمه در فرهنگ عزاداری ما نقش پر رنگی دارد. اینکه چه سبکی از مداحی مورد تایید ائمه بوده و جایگاه مداحی در تبلیغ دین چه جایگاهی بوده است و اساسا موسیقی مدرن در چه چارچوبی توانایی همراهی با مداحی را دارد؛  موضوع گفت‌و‌گوی ما با حمید رضا مقصودی، دکتری اسلام‌شناسی است.
مشروح این گفت‌و‌گو در ذیل آمده است.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×