سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

هر آنچه درباره فیلم رستاخیز باید بدانیم در یک پرونده

«پس از مرگ معاویه، یزید به عنوان خلیفه‌ مسلمین بر خلافت تکیه می‌زند و به والی مدینه نامه می‌نویسد که از حسین (ع) بیعت بگیرد. بُکیر ابن‌ِ‌ حُر که به عنوان پیک ویژه‌ دربار انتخاب شده است مامور رساندن نامه به مدینه می‌شود. او در مدینه درمی‌یابد که حامل نامه‌ ایست که در آن به قتل حسین (ع) فرمان داده شده است. در روز عاشورا، نور حقیقت بر چشمان‌ِ بُکیر می‌تابد و …» این خلاصه‌ای از داستان فیلم رستاخیز، ساخته احمدرضا درویش است. فیلمی که افراد مختلفی سال‌ها منتظر اتمام و تماشایش بودند اما اکران آن در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر حواشی گوناگونی را با خود به همراه داشت. سرانجام پس از رایزنی‌های گوناگون و اصلاحاتی که در فیلم صورت گرفت مجوز اکران رستاخیز برای نمایش در عید فطر 94 صادر شد. اما در اولین روز اکران٬ وزارت ارشاد با اعلام بیانیه ای نمایش این فیلم را به خاطر آن چه «رعایت جایگاه و شان مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی» عنوان کرد نمایش رستاخیز را به تعویق انداخت. به همین بهانه وب‌سایت «کرب وبلا» در راستای رسالتی که برای خود متصور است اقدام به تهیه پرونده‌ای با محوریت موضوع این فیلم کرده است.

ارزش اسکناسِ عیدی را بی‌نهایت کن!

نوروز از راه می رسد و کاروانی از خاطره را با خود برای هر یک از ما می آورد. خاطراتی که اغلب خوش است و شیرین. عیدی هم یکی از آن خاطرات است. بعضی از عیدی ها به شب نرسیده خرج می شود و از بین می رود. مثل چرک کف دست که با یک دست شستن نیست می شود. اما بعضی از عیدی ها هم تا سال ها در ذهن می ماند.

با خودمان گفتیم کاش می شد ما هم عیدی به دیگران بدهیم که هم ماندنی باشد، هم آدم ها را یاد چیزهای خوب بیندازد. یاد چیزی یا کسی که دوستش دارند. مثلا یاد امام حسین.
بعد گفتیم چطور می شود چیزی به دیگران هدیه داد که به هر روز آدم ها گره بخورد و همه روزشان را تازه کند؟
خلاصه همین فکرها بود که نهایتا شد «تقویم».
گفتیم تقویمی درست کنیم که به لحظه لحظه زندگی مان رنگ حسین ببخشد. رنگ محبت و عشق کسی که تا مرزهای بی‌نهایت، امیدمان به اوست. تقویمی که خط و نقشی از یاد حسین با خود دارد.

اشیا به خودی خود هیچ اند و پوچ. اما گاهی یک هیچ به خاطر اینکه ما را یاد بی‌نهایت می اندازد، می شود همه. مثل عکس یک عزیز، مثل آخرین دست نوشته یک پدر، مثل حلقه ازدواج و مثل عکس حرم سیدالشهدا.

شما هم می توانید با تهیه این تقویم، یاد امام حسین را در زندگی تان بیشتر کنید و نیز این تجربه دل انگیز را به دیگران هدیه دهید.

پرونده رسول خدا (ص)

«حسین منی و انا من حسین» چه زیبا در تبیین این سخن گفته شده است که اسلام «محمدی الحدوث» و «حسینی البقاست». اسلامی که حاصل یک عمر خون دل خوردن کسی است که هیچ پیامبری به اندازه او آزار ندید. آزارهایی که بعد از پیامبر بر سر خاندان پاکش روانه شد و در کربلا به اوج رسید. اما چه باک از زخمی که حاصلش هدایت بشر به مسیر توحید است! اسلامی که دین صلح و محبت و رحمت است. اسلامی که حسین جان آن است.

امام رضا علیه‌السلام

خورشید تابان ایران و امان اهل جهان. قلم را چگونه توانِ از تو سرودن است؟ برات کرب و بلا در گره‌های پنجره فولاد توست. که دل‌هامان را بر شبکه‌های دلربایش گره زده‌ایم و هرگز، گشودنش را نخواهیم. رضای تو را می‌جوییم که رضای خالق در گرو اوست. رهایمان مخواه که بی تو در مرداب فرسوده دنیا غریق و بی‌دستگیره نجات می‌‌مانیم.

وقتی امام حسن (ع) امامِ سیدالشهدا (ع) بودند

پیامبر اسلام (ص) همواره در روایاتشان، امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را با هم مورد خطاب قرار می دادند. در یکی از خطابه هایشان می فرمایند: «حسن (ع) و حسین (ع) امام هستند، خواه قیام کنند یا بنشینند.» در تاریخ هم دو اتفاق تاریخی مهم «صلح امام حسن (ع)» و «واقعه عاشورا» با یکدیگر پیوندی ناگسستنی دارند. در این پرونده به گوشه هایی از زندگانی امام حسن (ع) می پردازیم.

همه چیز درباره بانوی صبر ، حضرت زینب (س)

چه کسی همانند حضرت زینب (س) این همه مصیبت را تحمل کرده ودر نهایت از خداوند سپاسگزار بوده ؟ چه عاملی او را بر آن داشته تا نعمت خانه همسر را رها کرده و با دو فرزندش با کاروان برادر در سرزمین شهادت و بلا فرو آید ؟ آن نیروی پنهانی که چنین روحیه و قوت قلبی به او بخشیده بود چه بوده ؟ آیا مهر و علاقه برادری برای چنین امری کافی بود ؟یا دلبستگی شدید به امام عصرش سبب شد تا مرحله فدا کردن جان در این راه پیش رود؟ یا اینکه زینب (س) به عظمت تکلیف پیش رو واقف بوده و نیک میدانسته حماسه کربلا بدون ایثار و فداکاری کم نطیرش، شهامت بی نظیر، صبر بی بدیل و فرمانپذیری مطلقش بدین درجه در تاریخ بشریت انعکاس نمی یابد؟!

مِهر در محرم


محرم که می‌شود، انگار از در و دیوار دل، غم می‌بارد! همه‌جا رنگ ماتم می‌گیرد. دوست داری زمین دهان باز کند و در آن فرو بروی!

آرزو می‌کنی ای کاش بودی در کربلا و کاری هرچند خُرد از دستان کم‌توانت برمیامد و انجام می‌دادی...
لااقل به‌قدر موری، باری از دوش مولا برمی‌داشتی... و اندوه و حسرتی جانکاه...
و مفهومی مبهم؛ پیروزی خون بر شمشیر! خون او چگونه بر شمشیر غلبه کرد؟ می گویم رازش را؛ به عشق، به مهر و مصادیق آن ...

با او مقاتله کردند چون تاب ولایت و مهربانی او و پدرش را نداشتند! مگر می‌شود خلیفه‌ای یا امامی چنین دلسوز و مهربان؟ و این است راز جاودانگی خون به‌ناحق ریخته شده حسین بن علی در سیطره تاریخ...

خون حسین بن علی، زمزم جاوید مهر خداوند در هدایت خلق است، و رمز گام برداشتن در تبعیت ایشان و برداشتن بار از شانه‌های مولا، همین مهرورزیست...
عاشورا، والاترین تجلی مهر بود در دامان انسانیت! اما... و امروز، کاروان «مهر در محرم»، در پی کاروان کربلا، در کوچه‌های غربتش روان است...

مهر بورزیم؛ و مشق کنیم مرام حسین علیه‌السلام را...

حضرت عباس (ع) را بیشتر بشناسید

تاریخ پر از رشادت های فرماندهان و فاتحان مختلف است که کمتر نامی از آن‌ها باقی مانده است. کودکان تشنه و سقاهای زیادی در تاریخ هستند اما حضرت عباس (ع) فرمانده ای است که بدون آنکه فتحی ظاهری کند در تاریخ ماندگار است و هرساله یاد ایشان زنده می‌شود. در این پرونده برآنیم که ابعاد شخصیتی حضرت عباس (ع) را بیشتر بشناسیم.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×