سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

شفاعت عظیم؛ بررسی شفاعت در عقیده شیعه

شفاعت از اساسی‌ترین اعتقادات موجود در شیعه است و در قرآن، روایات و بسیاری از ادعیه و زیارات، بدان اشاره شده است.
شفاعت، مقامی رفیع از جانب خداوند متعال است که به اولیای الهی و مومنان اعطا می‌کند و این افراد در صحرای محشر، می‌توانند دست اطرافیان خود را بگیرند و آنان را از عذاب نجات داده و یا به درجات بالاتری از بهشت برسانند.
یکی از والاترین سطوح مقام شفاعت، شفاعت امام حسین (ع) است. خداوند این مقام را بدین جهت برای آن حضرت در نظر گرفته است که بزرگترین مصیبت اسلام در حقشان رخ داده است. بطوریکه روایات بسیاری در شیعه نقل شده است که عزادار و گریه کننده برای امام حسین (ع)، شامل شفاعت ایشان خواهد شد.
اما چه دلیلی بر وجود شفاعت وجود دارد؟ فلسفه شفاعت کردن در چیست؟ و آیا شفاعت، مخالف با برخی آیات قرآن است؟ آیا هرکس برای امام حسین (ع) گریه کند، تمام گناهانش ریخته می‌شود؟ برای یافتن پرسش‌های خود، پرونده زیر را مطالعه فرمایید.

فلسفه حرکت حسینی، بررسی دیدگاه های مختلف درباره حرکت سیدالشهدا (ع)

علت حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای پر اختلاف در بین علمای شیعه بوده است که هر کدام اهداف مختلفی را برای آن بیان کرده‌اند. برخی معتقد اند امام حسین (ع) به قصد تشکیل حکومت به سمت کوفه حرکت کرد. عده‌ای دیگر بیان کرده‌اند امام به قصد شهادت به سمت کربلا حرکت کرد. همچنین تا 12 تحلیل مختلف در مورد هدف سیدالشهدا (ع) بیان شده است. از طرفی تعیین اهداف متفاوت نسبت به حرکت امام حسین (ع)، منجر به برداشت‌ها و نتیجه‌گیری‌های متفاوت و گاها متناقض یکدیگر خواهد شد.
در این پرونده به بررسی دیدگاه های مختلف خواهیم پرداخت.

احکام عزاداری، نگاهی به استفتائات و احکام مراجع تقلید

عزاداری برای امام حسین (ع)، یکی از سنت‌های اصیل و قدیمی شیعه بوده است که در طول حیات تشیع، همواره جریان داشته و به عنوان یکی از شاخصه‌ها و نشانه‌های این مذهب شناخته شود.
در دنیای امروز و با حرکت جامعه به سمت مدرنیته، کم‌کم آداب و رسوم مذهبی از جمله عزاداری نیز تغییراتی پیدا کرده است و گاه شاهد آن هستیم رسومات رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته اند. این مسئله باعث شده است برخی شبهات نسبت به عزاداری‌های مدرن ایجاد شود و مخالفین و موافقینی در زمینه عزاداری‌های جدید ایجاد شود.
چقدر این عزاداری‌ها صحیح است و این سنت‌ها تا کجا می‌توانند تغییر کنند؟ احکام مراجع تقلید نسبت به این تغییرات چیست؟ و آیا این تغییرات به سود جامعه است یا به آن ضربه می زند؟
در این پرونده، پاسخ این سوالات از مراجع در قید حیات آورده شده است.

عرفه؛ زمانی برای خداشناسی/ نگاهی به ویژگی‌های روز عرفه و تحلیل آن

روز عرفه، از جمله روزهای خاص و مهم سال است که ویژگی‌ها و خصوصیات زیادی برای آن گفته شده است. در این روز درهای مغفرت الهی بر بندگان باز شده و خداوند متعال گناهان توابین را می‌بخشد، هرچند به اندازه ریگ‌های بیابان و قطرات باران و تعداد روزهای عالم باشد. همچنین کسی که در ماه رمضان بخشیده نشود، تا سال آینده بخشیده نمی شود، مگر اینکه روز عرفه را درک کند.
در روایت آمده است که خداوند در این روز اول به زوار امام حسین (ع) نگاه می‌کند، پیش از کسی که در صحرای عرفات (حجاج) نگاه کند. این نشان از مقام بالای زوار امام حسین (ع) نزد خداوند متعال دارد.
در این پرونده به بررسی فضایل و ویژگی‌های این روز، دعای عرفه امام حسین (ع) و آداب آن می‌پردازیم.

بازخوانی علم امام در آیینه عاشورا / پرونده بررسی علم امام حسین (ع) نسبت به شهادت خویش

داستان حرکت امام حسین (ع)، مسئله ای مهم در تاریخ تشیع است که آثار بسیاری از خود بجا گذاشته است. از این رو بسیاری از علما به بررسی و تحلیل این نهضت بزرگ پرداخته اند. یکی از مهم ترین مسائلی که در این حرکت، باعث اختلاف بسیاری در بین علما شده است، مسئله آگاهی امام حسین (ع) نسبت به شهادتشان است.
آیا امام حسین (ع) بوسیله علم غیبشان از شهادت خویش آگاه بودند؟ یا نسبت به سرانجام خویش آگاهی نداشتند؟ و اگر آگاه بودند، چرا به سمت هلاکت و شهادت حرکت کردند؟ همانطور که در آیه قرآن فرمان داده شده که خود را به تهلکه نیندازیم.
در این پرونده دلایل و قرائنی که محققین شیعه برای نظر خویش آورده اند، جمع و بررسی کرده ایم.

دورماندگان از رحمت خداوند؛ پرونده بررسی لعن در مکتب شیعه

لعن به معنای دورماندن و محروم شدن از رحمت خداوند است. ما در هنگام لعن افراد، در واقع دعا می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که آن فرد را از رحمت خویش دور نگه دارد. لعن و نفرین دشمنان دین و اهل بیت (ع) جزئی جدانشدنی از سیرۀ دینی بزرگان ماست و در بسیاری از متون دینی ما از جمله قرآن، روایات، ادعیه و زیارات موجود است. همان‌گونه که در زیارت عاشورا با برائت و لعن دشمنان آن حضرت، به خداوند تقرب می‌جوییم «اَللّـهُمَّ اِنّی اَتَقَرَّبُ اِلَیْکَ فِی هذَا الْیَوْمِ وَفِی مَوْقِفی هذا وَاَیّامِ حَیاتی بِالْبَراءَهِ مِنْهُمْ وَاللَّعْنَهِ عَلَیْهِمْ »؛ متوجه می‌شویم که تبری و دوری جستن از ظالمان و دشمنان اهل بیت، مسیری برای نزدیک‌تر شدن به خداست. در این پرونده به بررسی لعن در مکتب شیعه و زیارت عاشورا می‌پردازیم.

پدرانه؛ رابطه امیرالمومنین و امام حسین (ع)

رابطه امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)، علاوه بر رابطه پدر و فرزندی، رابطه امام و ماموم هم بود. از این رو امام حسین (ع) همواره فرمان‌بردار و مطیع صحبت‌ها و اوامر پدر خویش بودند. ایشان در تمام سختی‌ها و مشکلات همراه پدر خود بودند، او در جنگ ها همواره پیشتاز بوده و به‌همراه برادر خود، فرماندهی سپاه امیرالمومنین (ع) بر عهده می گرفتند. ایشان حتی در دوران امامت خود نیز، سعی در زنده نگه داشتن راه و روش امیرالمومنین (ع) داشتند. ایشان علت قیام خویش را امر به معرف و نهی از منکر معرفی کردند. قطعا بزرگترین معروف، «ولایت امیرالمومنین (ع)» بود که در آن زمان رو به فراموشی نهاده بود. از این رو قیام امام حسین (ع) در جهت احقاق راه امام علی (ع) و مقابله با انحرافی بود که از مسیر ولایت صورت گرفته بود. در پرونده، به رابطه بین امیرالمومنین (ع) و امام حسین (ع)، و اتفاقاتی مهمی که در زمان آن دو بزرگوار اتفاق افتاده است، می پردازیم.

قرآن و امام حسین (ع)

اهل بیت رسول خدا (ع) مصداق و تعبیر حقیقی بسیاری از آیات قرآن کریم هستند و در جای جای آن، به آن‌ها اشاره شده است. در مورد امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت نیز، اشارات زیادی در قرآن آمده است. رسول خدا (ص) در طول زندگی خویش بارها مردم را از فاجعۀ شهادت امام حسین (ع) مطلع کردند و به آن‌ها هشدار دادند. امام حسین (ع) سیره و سبک زندگی خود را مطابق با قرآن کریم قرار دادند و الگویی حقیقی برای مسلمانان و مؤمنان بودند.

پرونده رسول خدا (ص)

«حسین منی و انا من حسین» چه زیبا در تبیین این سخن گفته شده است که اسلام «محمدی الحدوث» و «حسینی البقاست». اسلامی که حاصل یک عمر خون دل خوردن کسی است که هیچ پیامبری به اندازه او آزار ندید. آزارهایی که بعد از پیامبر بر سر خاندان پاکش روانه شد و در کربلا به اوج رسید. اما چه باک از زخمی که حاصلش هدایت بشر به مسیر توحید است! اسلامی که دین صلح و محبت و رحمت است. اسلامی که حسین جان آن است.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×