سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

شفاعت عظیم؛ بررسی شفاعت در عقیده شیعه

شفاعت از اساسی‌ترین اعتقادات موجود در شیعه است و در قرآن، روایات و بسیاری از ادعیه و زیارات، بدان اشاره شده است.
شفاعت، مقامی رفیع از جانب خداوند متعال است که به اولیای الهی و مومنان اعطا می‌کند و این افراد در صحرای محشر، می‌توانند دست اطرافیان خود را بگیرند و آنان را از عذاب نجات داده و یا به درجات بالاتری از بهشت برسانند.
یکی از والاترین سطوح مقام شفاعت، شفاعت امام حسین (ع) است. خداوند این مقام را بدین جهت برای آن حضرت در نظر گرفته است که بزرگترین مصیبت اسلام در حقشان رخ داده است. بطوریکه روایات بسیاری در شیعه نقل شده است که عزادار و گریه کننده برای امام حسین (ع)، شامل شفاعت ایشان خواهد شد.
اما چه دلیلی بر وجود شفاعت وجود دارد؟ فلسفه شفاعت کردن در چیست؟ و آیا شفاعت، مخالف با برخی آیات قرآن است؟ آیا هرکس برای امام حسین (ع) گریه کند، تمام گناهانش ریخته می‌شود؟ برای یافتن پرسش‌های خود، پرونده زیر را مطالعه فرمایید.

فلسفه حرکت حسینی، بررسی دیدگاه های مختلف درباره حرکت سیدالشهدا (ع)

علت حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای پر اختلاف در بین علمای شیعه بوده است که هر کدام اهداف مختلفی را برای آن بیان کرده‌اند. برخی معتقد اند امام حسین (ع) به قصد تشکیل حکومت به سمت کوفه حرکت کرد. عده‌ای دیگر بیان کرده‌اند امام به قصد شهادت به سمت کربلا حرکت کرد. همچنین تا 12 تحلیل مختلف در مورد هدف سیدالشهدا (ع) بیان شده است. از طرفی تعیین اهداف متفاوت نسبت به حرکت امام حسین (ع)، منجر به برداشت‌ها و نتیجه‌گیری‌های متفاوت و گاها متناقض یکدیگر خواهد شد.
در این پرونده به بررسی دیدگاه های مختلف خواهیم پرداخت.

احکام عزاداری، نگاهی به استفتائات و احکام مراجع تقلید

عزاداری برای امام حسین (ع)، یکی از سنت‌های اصیل و قدیمی شیعه بوده است که در طول حیات تشیع، همواره جریان داشته و به عنوان یکی از شاخصه‌ها و نشانه‌های این مذهب شناخته شود.
در دنیای امروز و با حرکت جامعه به سمت مدرنیته، کم‌کم آداب و رسوم مذهبی از جمله عزاداری نیز تغییراتی پیدا کرده است و گاه شاهد آن هستیم رسومات رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته اند. این مسئله باعث شده است برخی شبهات نسبت به عزاداری‌های مدرن ایجاد شود و مخالفین و موافقینی در زمینه عزاداری‌های جدید ایجاد شود.
چقدر این عزاداری‌ها صحیح است و این سنت‌ها تا کجا می‌توانند تغییر کنند؟ احکام مراجع تقلید نسبت به این تغییرات چیست؟ و آیا این تغییرات به سود جامعه است یا به آن ضربه می زند؟
در این پرونده، پاسخ این سوالات از مراجع در قید حیات آورده شده است.

معمای تنهایی مسلم در کوفه

مسلم بن عقیل نماینده امام حسین (ع) در کوفه بود. او مامور بود وضیعت این شهر را بررسی و برای امام حسین (ع) گزارش دهد. به دلیل نقل های تاریخی بسیار متفاوت از فضای کوفه و خفقان آن؛ اتفاقاتی که در کمتر 2 ماه اقامت مسلم در کوفه رخ داد بسیار مبهم می‌نماید و به معمایی بدل شده است که هریک از تاریخ‌دانان با اندیشه خود به تحلیل آن پرداخته اند. در این پرونده به گفته‌های تاریخ درباره این واقعه و تحلیل های تاریخ‌دانان می پردازیم تا شاید گوشه ای از معمای تنهایی مسلم در کوفه روشن گردد.

۴ ماه اقامت پر تنش در حرم امن الهی

امام حسین (ع) به دلیل تهدید جانی یزید و امکان ترور از مدینه خارج و به سوی مکه رهسپار شدند ایشان در سوم شعبان سال 61 به مکه رسیدند. امام حسین (ع) به مدت 4 ماه در این شهر اقامت گزیدند و در 9 ذی الحجه از آن خارج شدند. در این 4 ماه ایشان به فعالیت‌های مختلفی دست زدند اما یزید حتی حاضر نبود در حرم امن الهی ضامن ایمنی امام حسین (ع) باشد و تلاش‌های بسیاری برای ترور ایشان کرد. در این پرونده تحولات مکه و فعالیت‌های معترضان به خلافت یزید، بررسی و تحلیل می شود.

جستجوی حقایق در سایه روشن تاریخ

از واقعه عاشورا، 1375 سال می‌گذرد و چهره‌های متفاوتی از آن باقی مانده و شرایط طوری است که برای بدست آوردن حقیقت باید پژوهش کرد و از لا به لای نقل های مختلف بتوان حقایقی را دریافت کرد. بسیاری از منابع تاریخی اولیه به ما نرسیده است و در گذشته از بین رفته اند و نمی توان گفت تمام جزئیات حقایق عاشورا در تاریخ آمده است. به دلیل نقل‌های مختلف، شیوه های پژوهش و اصول انتخاب منابع تاریخی اختلافات زیادی و حتی متناقض در بین بازنویسان تاریخ عاشورا رخ می دهد.

پرونده صوتی شب دهم، سید الشهدا (ع)

و بالاخره شب آخر، حرف های آخر، خداحافظی آخر و آخرین سایه ی بالای سر زینب (س). خیلی نمی توان حرفی زد. امشب می خواهم از آخرین سایه بالای سر زینب (س) بشنوم و از تمسک مردمان دیگر ادیان به سیدالشهدا (ع) بدانم. امشب پیچ دلم را از روی موج های دیگر رد می کنم تا به موج کرب و بلا برسم. و تا آخر ماه روی موج کرب و بلا می مانم. و اگر فرصت رفتن به مجلس را نداشته باشم. روی موج کرب و بلا را از دست نمی دهم. موج امشب : همه از خیمه ها بیرون دویدند.

پرونده صوتی شب نهم، حضرت عباس (ع)

وارد خیمه شد و رقیه (س) را در آغوش گرفت.او را بوسید و وعده آب داد. دیگر رقیه (س) مطمئن شد که دوباره آب می نوشد. خوش به حال رقیه (س) که عباس (ع) سقای اوست... نمی دانم چرا اباعبد الله (ع) ( با این که خودشان وعباس مانده بودند) اصرار دارند که عباس (ع) عَلَم را رها نکند. رقیه خوب می دانست که پدرش عمو را لشگری می بیند. مگر لشگر بدون عَلَم میشود؟ خوش به حال حسین (ع) که عباس (ع) لشگر اوست... و لشگر با یک نیزه به سمت فرات حرکت کرد و به آن رسید. مگر میشود تشنگی برادر را فراموش کرد. اما آن چیزی که یاد عباس (ع) افتاد وصیت پدرش ساقی کوثر بود: «عباس جان! مبادا وقتی به شریعه رسیدی، آب بنوشی در حالی که برادرت تشنه باشد.» عباس (ع) وصیت پدر را انجام داد . چه پسر خلفی! خوش به حال علی (ع) که عباس (ع) فرزند اوست... از فرات بیرون آمد و به سمت برادر حرکت کرد. به سمت رجز برادر حرکت کرد؛ به سمت انا ابن فاطمه الزهرا (س) علیها حرکت کرد... در این راه دو دستش را از او گرفتند، ولی به دندان گرفتن مشک، لبخند زیبایی را بر چهره عباس (ع) نشانده بود. با این که به برادر نرسید، ولی به رجز برادر رسید و زهرا (س) هم مادرش شد، راستی.... خوش به حال عباس (ع) که مادرش زهراست... امشب می خواهم از سقای حرم بشنوم و رابطه ی امام حسین با قرآن را بدانم.امشب پیچ دلم را از روی موج های دیگر رد می کنم تا به موج کرب و بلا برسم. و تا آخر ماه روی موج کرب و بلا می مانم. و اگر فرصت رفتن به مجلس را نداشته باشم. روی موج کرب و بلا را از دست نمی دهم. موج امشب : خوش به حال لب اصغر که تو سقا شده ای!. محتوای امشب از: حجه الاسلام کریمی، حجه الاسلام مومنی، حاج محمود کریمی و مجموعه ای از روایت خوانی ها. به مدت12 دقیقه و55 ثانیه.

پرونده صوتی شب هشتم، حضرت علی اکبر (ع)

چه قدر پیر شدی حسین!؟ موهایت چه قدر سفید شده!؟ با تکه چوبی که در دست داشت به تشت می کوبید و می گفت. می دانست که سن حسین، با این موها ی سفید و این چین وچروک جفت و جور نیست. این سوالات، ذهن ابن زیاد (لعنت الله علیه) را آن قدر مشغول کرده بود که بخواهد آنها را بلند در آن جمع مطرح کند. همه جوابش را میدانستند. غیر از او... ولی افراد حاضر در مجلس، یا جرئت جواب دادن را نداشتند... یا بغض، آنقدر در گلویشان رشد کرده بود که قادر به حرف زدن نبودند. بعضی هم مثل من آرزو می کردند هیچ گاه جوابش را نمی دانستند. اما، خدایی که زینب (س) را تا آن روز زنده نگاه داشته بود. توانی به او داد تا جواب سوالش را بدهد. داغ علی اکبر سکوت حاکم بر مجلس... با صدای زینب، و صدای دریده شدن گریبانش، و با صدای ضجه خواهران علی شکسته شد. و آنجا شد اولین روضه ی علی اکبر (ع)... امشب می خواهم از علی اکبر بیشتر بشنوم و با شرح زیارات پد ر بزرگوارش بیشتر آشنا شوم.امشب پیچ دلم را از روی موج های دیگر رد می کنم تا به موج کرب و بلا برسم. و تا آخر ماه روی موج کرب و بلا می مانم. و اگر فرصت رفتن به مجلس را نداشته باشم. روی موج کرب و بلا را از دست نمی دهم. موج امشب :سوی میدان بلا شهزاده اکبر می رود. محتوای امشب از: دکتر محمد دولتی، حجه الاسلام کریمی و مجموعه ای از مداحی های مجلسی، استودیدیی و روایت خوانی ها. به مدت15 دقیقه و22 ثانیه. منتظر اتفاقات زیبایی باشید.

هر آنچه درباره فیلم رستاخیز باید بدانیم در یک پرونده

«پس از مرگ معاویه، یزید به عنوان خلیفه‌ مسلمین بر خلافت تکیه می‌زند و به والی مدینه نامه می‌نویسد که از حسین (ع) بیعت بگیرد. بُکیر ابن‌ِ‌ حُر که به عنوان پیک ویژه‌ دربار انتخاب شده است مامور رساندن نامه به مدینه می‌شود. او در مدینه درمی‌یابد که حامل نامه‌ ایست که در آن به قتل حسین (ع) فرمان داده شده است. در روز عاشورا، نور حقیقت بر چشمان‌ِ بُکیر می‌تابد و …» این خلاصه‌ای از داستان فیلم رستاخیز، ساخته احمدرضا درویش است. فیلمی که افراد مختلفی سال‌ها منتظر اتمام و تماشایش بودند اما اکران آن در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر حواشی گوناگونی را با خود به همراه داشت. سرانجام پس از رایزنی‌های گوناگون و اصلاحاتی که در فیلم صورت گرفت مجوز اکران رستاخیز برای نمایش در عید فطر 94 صادر شد. اما در اولین روز اکران٬ وزارت ارشاد با اعلام بیانیه ای نمایش این فیلم را به خاطر آن چه «رعایت جایگاه و شان مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی» عنوان کرد نمایش رستاخیز را به تعویق انداخت. به همین بهانه وب‌سایت «کرب وبلا» در راستای رسالتی که برای خود متصور است اقدام به تهیه پرونده‌ای با محوریت موضوع این فیلم کرده است.

ارزش اسکناسِ عیدی را بی‌نهایت کن!

نوروز از راه می رسد و کاروانی از خاطره را با خود برای هر یک از ما می آورد. خاطراتی که اغلب خوش است و شیرین. عیدی هم یکی از آن خاطرات است. بعضی از عیدی ها به شب نرسیده خرج می شود و از بین می رود. مثل چرک کف دست که با یک دست شستن نیست می شود. اما بعضی از عیدی ها هم تا سال ها در ذهن می ماند.

با خودمان گفتیم کاش می شد ما هم عیدی به دیگران بدهیم که هم ماندنی باشد، هم آدم ها را یاد چیزهای خوب بیندازد. یاد چیزی یا کسی که دوستش دارند. مثلا یاد امام حسین.
بعد گفتیم چطور می شود چیزی به دیگران هدیه داد که به هر روز آدم ها گره بخورد و همه روزشان را تازه کند؟
خلاصه همین فکرها بود که نهایتا شد «تقویم».
گفتیم تقویمی درست کنیم که به لحظه لحظه زندگی مان رنگ حسین ببخشد. رنگ محبت و عشق کسی که تا مرزهای بی‌نهایت، امیدمان به اوست. تقویمی که خط و نقشی از یاد حسین با خود دارد.

اشیا به خودی خود هیچ اند و پوچ. اما گاهی یک هیچ به خاطر اینکه ما را یاد بی‌نهایت می اندازد، می شود همه. مثل عکس یک عزیز، مثل آخرین دست نوشته یک پدر، مثل حلقه ازدواج و مثل عکس حرم سیدالشهدا.

شما هم می توانید با تهیه این تقویم، یاد امام حسین را در زندگی تان بیشتر کنید و نیز این تجربه دل انگیز را به دیگران هدیه دهید.

پرونده رسول خدا (ص)

«حسین منی و انا من حسین» چه زیبا در تبیین این سخن گفته شده است که اسلام «محمدی الحدوث» و «حسینی البقاست». اسلامی که حاصل یک عمر خون دل خوردن کسی است که هیچ پیامبری به اندازه او آزار ندید. آزارهایی که بعد از پیامبر بر سر خاندان پاکش روانه شد و در کربلا به اوج رسید. اما چه باک از زخمی که حاصلش هدایت بشر به مسیر توحید است! اسلامی که دین صلح و محبت و رحمت است. اسلامی که حسین جان آن است.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×