به گزارش کرب‌و‌بلا، محمدحسین مظاهری، مدیر روابط عمومی کانون تبلیغاتی زیتون در نشست اطلاع‌رسانی «دومین مجمع دوستداران امام حسین علیه‌السلام» با اشاره به برگزاری برنامه‌های گوناگون فرهنگی در راستای معرفی امام حسین (ع) اظهار کرد: کانون تبلیغاتی زیتون، با آغاز فعالیت‌های خود از سال 1390 خود را به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد فرهنگی در حوزه امام حسین (ع) معرفی کرد که به صورت تخصصی با برنامه‌ها و پروژه‌های فرهنگی در مسیر معرفی و ترویج رسالت امام سوم شیعیان گام‌های گوناگونی برداشته است.

به گفته دبیر مجمع دوستداران امام حسین (ع)، این کانون از نخستین روزهای سال جاری با تمرکز بر معرفی، ترویج و فرهنگ‌سازی این حوزه به علاقه‌مندان امام حسین (ع)، به مرور زمینه جذب علاقه‌مندان به عضویت و مشارکت در این مجمع مردمی را فراهم کرده است.

مظاهری، معرفی رسالت تاریخی و اندیشه امام حسین (ع) را مهم‌ترین رویکرد کانون فرهنگی تبلیغی زیتون عنوان کرد و افزود: در همین راستا نخستین دوره مجمع دوستداران امام حسین (ع)، همزمان با میلاد ایشان در ماه شعبان سال جاری برگزار شد و دومین دوره این مجمع نیز در روزهای پیش رو و مصادف با ایام شهادت ایشان طی 5 روز نخست ماه محرم، میزبان دوستداران و علاقه‌مندان است.

با همکاری عتبه امام حسین (ع) پرچم متبرک حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در طول این 5 روز مهمان مجمع دوستداران حسین (ع) خواهد شد.

وی، تلاش برای یاری‌رسانی به اباعبدالله الحسین (ع) در دنیای امروزی را به واسطه گام‌های فرهنگ‌ساز و ترویجی از رویکردهای این رویداد عنوان کرد و ادامه داد: شعار «بار دیگر برای یاری او گرد هم می‌آییم» فراروی رویداد امسال قرار گرفته است و کسانی را که در واقعه عاشورا حضور نداشتند تا یاری‌رسان امام حسین (ع) و یاران ایشان باشند، از مسیر فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی به نوعی ایشان و اندیشه حسینی را یاری می‌کنند.

مظاهری از برگزاری دومین برنامه مجمع دوستداران امام حسین (ع) از 30 شهریور ماه سال جاری خبر داد و افزود: این رویداد همزمان با نخستین روز از ماه محرم سال جاری به مدت 5 شب و با برگزاری برنامه‌های گوناگون در بخش‌های نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های هنری و مراسم مذهبی تا پنجمین روز از ماه محرم از ساعت 17 تا 21 برگزار می‌شود.

پرده‌خوانی و برگزاری سه نشست تخصصی
دبیر مجمع دوستداران امام حسین (ع)، برگزاری آیین پرده‌خوانی با هدف ترویج و احیای این اقدام در معرفی امام حسین (ع) را یکی از برنامه‌های این رویداد برشمرد و بیان کرد: همچنین 3 نشست تخصصی در 3 حوزه فلسفه، تاریخ و معرفی کمپین جهانی «حسین کیست؟»، با حضور اساتید برجسته‌ای چون دکتر محمدرضا بیات، محمدرضا میری، حسن حضرتی، مرضیه محمدزاده و رقیه السادات میرابوالقاسمی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: نخستین نشست این مجمع در حوزه فلسفه و با عنوان «امام حسین و معنای زندگی»، روز یکشنبه دوم مهرماه سال جاری برگزار می‌شود. در کنار برگزاری نشست معرفی و آشنایی با کمپین جهانی «حسین کیست؟» با حضور نماینده این کمپین به صورت کنفرانس ویدئویی، نشست «10 سال معارضه، 6 سال مبارزه» با محوریتی تاریخی و رویکرد معرفی دوران امامت اباعبدالله الحسین (ع) میزبان مخاطبان خواهد بود.

 

insta.jpg

کمپین «از عاشورا تا اربعین»
مظاهری با اشاره به همکاری کانون زیتون با کمپین جهانی «حسین کیست؟»، توضیح داد: این کمپین توسط جمعی از دوستداران امام حسین (ع) و از سال 2012 در اروپا کار خود را آغاز کرد و با استقبال گسترده جهانیان، اکنون فعالیت‌های خود را در راستای معرفی فرهنگ امام حسین (ع) به بیش از 65 کشور گسترش داده است. در همین راستا همکاری مشترک ایران و این کمپین در قالب پروژه‌های مشترک کانون زیتون صورت گرفت.

ایجاد کمپین مهربانی، دومین همکاری مشترک است که با تعریف 40 رویداد مبتنی بر آموزه‌های امام حسین (ع)، به دنبال ترویج و فرهنگ‌سازی ارزش‌ها و باورهای ایشان است که در فاصله 40 روزه عاشورا تا اربعین تعریف شده‌اند.

دبیر مجمع دوستداران امام حسین (ع)، اعطای افطاری همزمان با ماه رمضان و مصادف با روز جهانی پناهندگان را نخستین همکاری مشترک میان این کمپین و کانون زیتون نام برد و افزود: ایجاد کمپین مهربانی، دومین همکاری مشترک است که با تعریف 40 رویداد مبتنی بر آموزه‌های امام حسین (ع)، به دنبال ترویج و فرهنگ‌سازی ارزش‌ها و باورهای ایشان است که در فاصله 40 روزه عاشورا تا اربعین تعریف شده‌اند و به دنبال این هستیم تا این رویدادها را همچون عیادت از بیماران و یاری‌رسانی نیازمندان در کشورمان محقق کنیم.

مظاهری، به برگزاری 5 ورک‌شاپ تخصصی با حضور اساتید برجسته هنر اشاره کرد و افزود: این ورک‌شاپ‌ها توسط اساتید برجسته کشور در حوزه‌های خط معلی، طراحی و نقاشی یکی از رویدادهای مرتبط با واقعه عاشورا، نقش برجسته و تذهیب برگزار خواهند شد.
وی به حضور فعالان حوزه کودکان در طی این 5 روز اشاره کرد و گفت: نمایندگانی از گروه «hussain united us» که در حوزه معرفی امام حسین (ع) به کودکان به فعالیت‌‌های بسیار خوبی از جمله تولید صنایع دستی مشغولند در طول برگزاری مجمع، ضمن میزبانی علاقه‌مندان، چند نمونه از محصولات جدیدشان را طراحی و رونمایی می‌کنند.

برافراشته شدن پرچم آستان مقدس اباعبدالله الحسین (ع)
مدیر روابط عمومی کانون تبلیغی زیتون، به افراشته شدن پرچم آستان مقدس اباعبدالله الحسین (ع) در طول 5 روز برگزاری رویداد مجمع دوستداران حسین (ع) اشاره کرد و افزود: با همکاری عتبه امام حسین (ع) پرچم متبرک حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در طول این 5 روز مهمان مجمع دوستداران حسین (ع) خواهد شد.

وی با بیان این‌که بر این باوریم که در عصر حاضر می‌توان با برداشتن گام‌های فرهنگی، معرفی‌کننده فرهنگ امام حسین (ع) باشیم ابراز امیدواری کرد که برگزاری مجمع دوستداران حسین (ع) بتواند محقق‌کننده شعار یاری‌رسانی به ایشان در دوره کنونی و متناسب با ساز و کارهای جهان امروز باشد.

بر اساس این گزارش، زمان برگزاری دومین دوره «مجمع دوستداران امام حسین (ع)» از پنج شنبه 30 شهریور الی 3 مهر 1396همزمان با شب اول تا شب پنجم محرم 1439 از ساعت 17 الی 22 خواهد بود.