به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از ایرنا، مسعود شوشتری در اولین همایش تجلیل از خادمان اربعین حسینی در سمنان، افزود: از هم اکنون باید برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی برنامه‌ریزی دقیق‌تری شود. 

وی با بیان اینکه بیش از 2 میلیون و 400 هزار زائر امسال برای شرکت در آیین اربعین حسینی، از سه نقطه مرزی کشورمان راهی عراق شدند، افزود: پیش‌بینی می‌شود برای تسهیل در تردد زائران، مرز ورود و خروج زائران در سال آینده به چهار نقطه افزایش یابد. 

وی با اشاره به وجود مشکلات در کشور عراق در زمینه‌های مختلف، افزود: با وجود همه مشکلات، استان‌ها خوش درخشیدند و به خوبی توانستند به زائران اربعین حسینی خدمات‌رسانی کنند. 

وی با بیان اینکه استان سمنان با ایجاد ایستگاه خدمات‌رسانی در نجف و کربلا، خدمات شایسته‌ای به زائران ارائه کرد، بیان کرد: بر اساس ارزیابی‌ها، استان سمنان در اسکان، تغذیه و خدمات‌رسانی به زائران رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داد. 

شوشتری گفت: برای اولین بار توانستیم با برخی از موکب‌داران عراقی به صورت مشترک خدمات لازم را به زائران ارائه کنیم، ضمن اینکه بیش از 100 هزار نفر از زائران ایرانی در منازل مسکونی شهروندان عراقی اسکان یافتند.

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه در اربعین حسینی 95، بیش از 255 هزار نفر از خادمان و دست اندرکاران، سامان‌دهی و برای خدمات‌رسانی به زائران وارد عراق شدند، افزود: این خادمان در 4000 ایستگاه بزرگ به زائران خدمات‌رسانی کرده و کار تغذیه و اسکان آنان را بر عهده داشتند. 

شوشتری افزود: بیش از 800 هزار نفر از زائران روزانه در موکب‌های ایرانی اسکان داشتند.

شوشتری از افزایش تعداد زائران اسکان ‌یافته در سامرا و کاظمین نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: برنامه اربعین 96 به‌ صورت منسجم در حال انجام است و در نظر داریم تا با محوریت مردم، امور مربوط را به نحو مناسب‌تر انجام دهیم. 

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با بیان اینکه 11 سال از عمر ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق می‌گذرد، افزود: این ستاد یک تشکل مردم نهاد مهم و با ثبات از طرف جمهوری اسلامی ایران است که در عراق به عنوان مؤسسه کوثر فعالیت می‌کند. 

شوشتری اضافه کرد: این ستاد با پشتوانه کمک‌های مردمی و نذورات خیران موفق شده با وجود رکود حاکم بر اقتصاد، طرح‌های مختلف بازسازی و توسعه‌ای را در عتبات اجرا کند. 

وی افزود: از محل این نذورات تا کنون طرح‌های زیادی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا شده که هم اکنون عمده طرح‌های کوتاه مدت و میان مدت به پایان رسیده و یا در حال تکمیل است. 

شوشتری در پایان تاکید کرد: برآورد می‌شود تعداد زائران اربعین حسینی از ایران در سال 96 به بیش از سه میلیون نفر افزایش یابد.