به گزارش کرب‌و‌بلا به نقل از حج و زیارت، «سعید اوحدی» درباره سفر به عتبات عالیات در ایام محرم، صفر، اربعین حسینی و نحوه ثبت‌نام برای اعزام‌ها افزود: درخصوص ثبت نام برای اعزام زائران در ایام عرفه و محرم و صفر برنامه ریزی و ثبت نام از روزهای گذشته انجام شده و اعزامهای این دوره از سفر به عتبات شهریور تا آبان ماه انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: تصور می کنیم امسال نیز استقبال خوبی از سفر به عتبات عالیات در ایام عرفه، محرم و صفر انجام بگیرد اما به دلیل محدودیت در امکانات در عراق ناچار به قرعه کشی هستیم؛ قرعه کشی در این دوره نیز در زمان مقتضی انجام خواهد گرفت و اسامی اعلام خواهد شد؛ البته به دنبال افزایش ظرفیت اعزام ثبت نام کنندگان هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره سفر زائران اربعین حسینی نیز اظهارداشت: سامانه سماح به عنوان سامانه ای ملی برای ثبت نام اربعین تدارک دیده شده و ستاد مرکزی اربعین تصمیم گرفته تا اعزام ها بر اساس برنامه ریزی و نام نویسی انجام بگیرد.

وی با اشاره به اینکه ثبت نام در سامانه سماح از امروز آغاز خواهد شد، تاکید کرد: تمامی مشتاقان حضور در زیارت اربعین حسینی باید برای عزیمت به این سفر وارد سامانه شده که امیدواریم علاقه مندان ثبت نام خویش را در روزهای نخست انجام دهند.

رئیس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: ثبت نام از زائران اربعین حسینی به صورت گروهی انجام می گیرد و اگر فردی به صورت تک نفره ثبت نام کند سامانه برای آن افراد گروه تشکیل می دهد و یک سرگروه برمی گزیند که محوریت ارتباط با سامانه فرد تعیین شده خواهد بود.

صدور روادید یکی از ضروریات اصلی سفر اربعین است

اوحدی صدور روادید (ویزا) را یکی از ضروریات و گلوگاه‌های اصلی سفر اربعین عنوان کرد و گفت: ما امسال علاوه بر 4 کنسولگری تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه در 15 دفتر موقت، صدور روادید را خواهیم داشت و تصور می‌کنم از ابتدای شهریورماه مسئولان عراقی نیز به این موضوع اهتمام کنند.

اوحدی همچنین بیمه زائران را یکی از ضروریات سفر اربعین امسال دانست و گفت: امسال با شرکت بیمه ایران رایزنی شده است و تمامی زائران با پرداخت رقم اندکی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند.

وی در رابطه با قیمت صدور روادید برای مراسم اربعین حسینی اظهارداشت: سال گذشته ویزای گروهی 30 دلار و فردی 40 دلار بود که تصور می‌کنم قیمت‌ها مشابه سال گذشته باشد و تفاوت چندانی را نداشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره دیگر فواید سامانه سماح برای مراسم اربعین حسینی عنوان کرد: سامانه سماح متصل به سامانه تردد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است و محل خروج اعزام زائران و زمان آن نیز در این سامانه مشخص خواهد شد و هیچ زائری بدون نام‌نویسی و دریافت روادید نمی‌تواند به این سفر عزیمت کند و توصیه می‌شود تمامی مشتاقان در موعد مقرر به ثبت‌نام خویش اقدام کنند.

پیش‌بینی اعزام بیش از 2میلیون ایرانی

وی از میزبانی مردم عراق در اربعین حسینی تشکر کرد و افزود: پیش‌ینی میکنیم امسال تعداد بیشتری از زائران کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور پیدا کنند و رقم تعداد زائران به دو میلیون نفر افزایش یابد که تمامی برنامه‌ریزی‌ها و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به موضوع افزایش تعداد زائران برای سفر به عتبات اشاره کرد و افزود: افزایش تعداد زائران امسال در دستور کار قرار گرفت به گونه‌ای که در ایام نوروز سال 95 شاهد افزایش 60 درصدی اعزام زائران بودیم.

اوحدی همچنین با بیان برخی کمبودها در زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها برای افزایش تعداد زائران به عتبات عالیات گفت: بعضی برنامه‌ها به منظور افزایش تسهیلات و ارائه خدمات مدنظر قرار دارد و حتی به همین منظور با مجوز شورای عالی حج و سرمایه‌گذاری شبکه بانکی توانستیم 7 پروژه را در کشور عراق بهره‌برداری کنیم که یکی از بزرگ‌ترین آنها ساخت هتل در نجف اشرف با ظرفیت 7700 تخت است که تمامی این برنامه‌ها برای بالا بردن ظرفیت اعزام زائران است.

همکاری با بانک‌ها برای تسهیلات سفر به عتبات

وی همچنین درخصوص تسهیلات سفر به عتبات برای کسانی که فیش عمره دارند، گفت: تسهیلاتی برای دارندگان فیش عمره برای سفر زیارتی به عتبات عالیات در نظر گرفته ایم که با توجه به رایزنی‌های انجام شده با بانک‌های ملت و ملی علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مندانی که دارای فیش‌های عمره هستند می‌توانند از تسهیلات تا سقف احتمالی یک و نیم ملیون تومانی برای این سفر بهره بگیرند و فیش‌های آنان نیز به عنوان ضامن این تسهیلات خواهد بود که درخصوص آن اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: البته اولویت فیش‌های کسانی که از تسهیلات بهره بگیرند نیز باقی خواهد ماند و نوبت آنان برای عمره تغییری نخواهد کرد؛ سازوکار ارائه این تسهیلات نیز به زودی فراهم خواهد شد و به اطلاع عموم می‌رسد.

اوحدی تصریح کرد: با بانک انصار نیز مذاکراتی شده تا نیروهای مسلح نیز از تسهیلات برای سفر به عتبات عالیات بهره بگیرند و این مهم نیز به زودی نهایی خواهد شد.