به گزارش کرب و بلا به نقل از فارس، آیین معرفی برگزیدگان دومین جایزه جهانی اربعین در دو بخش عکس و فیلم در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محمد حسین هاشمی گفت: گردهمایی عظیم اربعین حسینی، بزرگ‌ترین اجتماع مذهبی جهان از جهات مختلف است که می‌توان از آن به عنوان افتخار عالم اسلام و جهان تشیع یاد کرد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ افزود: خلق جلوه‌های عاشقانه و راز و نیاز خالصانه جمع زیادی از زائران و دلسوختگان حضرت سیدالشهدا (ع) از بیش از 50 کشور جهان، از صحنه‌های بیاد ماندنی این رویداد عظیم است.

هاشمی ادامه داد: جایزه جهانی اربعین در نظر دارد از هنرمندانی که با این واقعه تاریخی الفتی دینی و معنوی داشته و در ثبت و ضبط این جلوه‌ها از نگاه دوربین مشارکت داشته‌اند، تقدیر و در تبیین و شناخت بهتر این رویداد سهم و نقش مهمی ایفا کند.

هاشمی ضمن اشاره به استقبال خوب هنرمندان در دو بخش فیلم و عکس این جشنواره گفت آثار رسیده به دبیرخانه در مقایسه با سال گذشته از رشد سه برابری برخوردار بودند.

وی از دیگر برنامه‌های این جشنواره در سال‌های آینده را اختصاص جایزه جهانی به سایر رشته‌های هنری برشمرد و گفت: با توجه به استقبال هنرمندان سایر کشورها در نظر داریم تا طی سال‌های آینده در سایر رشته‌های هنری نیز جایزه جهانی برگزار شود.

هاشمی تأکید کرد: در این زمینه راه‌اندازی دبیرخانه دائمی به منظور ارتباط مستمر با هنرمندان و مشتاقان مکتب اهل بیت (ع) به ویژه فرهنگ عاشورا و اربعین که در حال حاضر به صورت یک رویداد بین‌المللی مطرح است، در دستور کار قرار دارد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ افزود: در نظر داریم تا آثار برگزیده را در نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور در معرض دید بازدیدکنندگان خارجی قرار دهیم تا با فرهنگ عاشورایی از بُعد تصویری، آشنا شوند.

وی همچنین گفت: در نظر داریم در سال‌های آینده و از دور سوم جایزه جهانی اربعین، از داوران خارجی در امر داوری و قضاوت آثار نیز بهره بگیریم.

وی همچنین، گفت: دبیرخانه جایزه جهانی اربعین امسال 3250  عکس و 51 فیلم کوتاه و بلند مستند و داستانی دریافت کرد. هیأت داوران در دو بخش مجزای عکس و فیلم، آثار رسیده را مورد ارزیابی قرار داد که در نهایت 60 قطعه عکس به نمایشگاه راه یافت و 6 هنرمند هم شایسته تقدیر شناخته شدند.

نفرات برگزیده بخش عکس این جشنواره به ترتیب، محسن راستانی، فاطمه سعید، سید انور الموسوی، محمدحسین، محمدموسی اکبری، علی دهقان و همچنین، سعید نجاتی، سید حجت التجا، امیر حیدری، محمد الیاسری، نواب محمدی، احمد جان میرزایی به عنوان نفرات برگزیده بخش فیلم، معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

هاشمی در پایان سخنان خود، یادآور شد: در این راستا، تعداد 12 اثر برتر از کشورهای ایران، عراق، افغانستان و سوریه در هر دو بخش فیلم و عکس مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و تندیس و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی، توسط رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر شخصیت‌های فرهنگی و هنری و سفرای کشورهای عراق، پاکستان، سوریه و افغانستان، به صاحبان این آثار اعطا خواهد شد.