به گزارش کرب و بلا به نقل از فارس، میر مسعود حسینیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلی درباره آخرین وضعیت زائران ایرانی زندانی شده درمراسم اربعین در کربلا گفت: تعداد انگشت‌شماری از زائران اربعین که زندانی شده بودند با تلاش صورت گرفته شده آزاد شدند و الحمدلله در سال جدید دیگر هیچ زندانی اربعین در کربلای معلی نداریم.

حسینیان افزود: این زندانیان عموما به دلیل اقامت غیرقانونی یا همراه داشتن مواد مخدر دستگیر و زندانی شده بودند.

وی درباره آمار مسافران نوروزی عتبات عالیات نیز گفت: طبق آماری که داریم، نوروز امسال 16 هزار زائر رسمی در کربلای معلی حضور داشتند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 3 برابری مواجه بوده است.

حسنییان درباره پیشنهاد رئیس شبکه کربلا در اختتامیه جشنواره فیلم «نهج» مبنی بر اکران فیلم محمد رسول‌الله (ص) در کربلا اظهار داشت: از نماینده آقای مجید مجیدی درخواست کردم در صورت امکان نسخه فارسی فیلم ایشان را برای خانواده‌های ایرانی در کربلا به نمایش بگذاریم.

وی افزود: قرار است این فیلم با زیرنویس عربی برای اهالی کربلا نیز پخش شود که آقای مجیدی قول دادند نسخه دوبله شده عربی را به ما خواهند رساند.

سرکنسول ایران در کربلا درباره تأثیرات اکران فیلم محمد رسول الله روی مردم عراق به ویژه شیعیان کربلا گفت:‌ طبیعتاً مسائل فرهنگی روی دو جامعه ایران و عراق که روابط و قرابت مذهبی زیادی با هم دارند، تأثیرگذار خواهند بود.

وی در پایان تاکید کرد: یقین داریم محمد رسول‌الله (ص) بسیار می‌تواند در ایجاد فرهنگ مشترک و زدودن رسوبات گذشته (جنگ تحمیلی رژیم بعث) بین ایران و عراق مؤثر باشد.