سفیر عراق در این گفت‌وگو در خصوص اقدامات سفارت عراق در ارائه خدمات به زوار ایرانی در ایام اربعین حسینی گفت: مراسمی خوب و همراه با موفقیت بود. راهپیمایی اربعین یک اتفاق تاریخی بود که برای اولین بار در تاریخ با این حجم رخ داد.

وی با اشاره به راه اندازی 11 مرکز صدور روادید و ارائه خدمات کنسولی به زوار ایرانی در این ایام اظهار داشت: اینکه دو کشور توافق کنند در یک برهه حساس و تاریخی، 11 دفتر کنسولی و ارائه خدمات به زوار ایرانی راه‌اندازی شود موضوع بسیار مهمی بود. سفارت با یک چالش و وظیفه بزرگ روبرو بود، چرا که مسئولیت سنگینی داشت، زیرا باید کار این 11 دفتر را نظارت و موفقیت آنها را تضمین می‌کرد. به همین دلیل کمیته‌ای در داخل سفارت تشکیل دادیم و من بر این 11 دفتر نظارت داشتم.

سفیر عراق با اشاره به مشکلات رخ داده در این مسیر افزود: در آغاز، با مشکل عدم وجود برخی دستگاه‌ها در ایران که چاپگر برچسب‌های مخصوص روادید هستند، روبرو و مجبور شدیم این دستگاه‌ها را از ایتالیا وارد کنیم. دستگاه‌ها از ایتالیا به ترکیه و بعد فرودگاه تهران آمد و 2 روز طول کشید تا آنها را ترخیص کنیم. دستگاه‌ها شامگاه به سفارت رسیدند و در همان زمان برخی از آنها به صورت مستقیم به شهرستان‌ها فرستاده شد تا 11 دفتر مورد نظر کار خود را دنبال کنند. در روز بعد برنامه‌ریزی دستگاه‌ها انجام شد و شروع به کار کردند.

الموسوی با ذکر این نکته که دفاتر ما از 8 صبح تا 12 شب کار می‌کردند، اظهار داشت: برخی روزها تا 4 بامداد کار می‌کردیم تا پاسخگوی نیاز زوار باشیم. برخی از مراکز روزانه 20 ساعت کار می‌کردند و در سفارت نیز تا 2 بامداد مشغول به کار بودند. تأکید داشتیم که روادید را همان روز تحویل گرفتن گذرنامه‌ها، تحویل دهیم و بر همین اساس کار شبانه‌روزی دنبال می‌شد.

وی با اشاره به اینکه در این ایام مجموعاً روزانه یکصد هزار روادید صادر شد که هیچ سفارتی در هیچ کجای دنیا چنین کاری نمی‌تواند انجام دهد، خاطرنشان کرد: من در رفت و آمد مداوم در مراکز ارائه خدمات بودم تا از نزدیک نظارت داشته باشم و مشکلات احتمالی برطرف شود.

سفیر عراق ادامه داد: در روزهای آخر با من تماس گرفته شد و ما بلافاصله 3 دفتر را در شهرستان‌های مختلف بسته و افراد آن را به اهواز، خوزستان و بستان منتقل کردیم. همان روز هم به آنجا رفتم و تا 4 صبح در کنارشان بودم. پس از آن آقای کنعانی (مسئول میز عراق در وزارت امور خارجه) از وزارت خارجه تماس گرفت و اعلام کرد که نیازمند یک دفتر کنسولی در مهران هستیم. این در حالی بود که در ایلام نیز یک دفتر داشتیم. کارمندان سفارت 2 روز در حرکت از دفتر قبلی به مهران بودند، چرا که هواپیما نبود و اتومبیل‌شان نیز خراب شده بود.

الموسوی با بیان اینکه تاکید بسیار داشتیم که تمام درخواست‌ها را پاسخ دهیم، گفت: همکاری خوبی بین ما و همه دستگاه‌های ایرانی برقرار بود. همه از حسن مدیریت و تنظیم امور توسط سفارت اطلاع کامل داشتند و همه مسئولان ذیربط امر تشکر کرده مراجع و مقامات نیز قدردانی کردند و آقای امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه نیز کتباً تشکر کرد.

 ورود 500 ایرانی از طریق مرز مهران و درگیری در مرز شایعه است و این اخبار از سوی دشمنان 2 کشور منتشر می‌شود. حتی 10 درصد این تعداد نیز بدون روادید عبور نکردند.

وی خاطرنشان کرد: ما در این امتحان بزرگ موفق شدیم و تجربه گرانقیمتی به دست آوردیم و در حال مذاکره هستیم تا این مناسبت را ثبت جهانی کنیم.

سفیر عراق با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سال‌های آینده شاهد ساماندهی و منظم‌تر شدن برگزاری این مراسم باشیم، گفت: مشکلی که امسال با آن روبرو شدیم این بود که سال گذشته در روزهای پایانی اجازه ورود زوار بدون روادید صادر شده بود و مردم تصور می‌کردند که امسال نیز چنین شود، در حالی که ما ده‌ها بار تاکید کرده بودیم که شهروندان ایرانی با گذرنامه و روادید معتبر به مرزها بیایند و مسئولان ایرانی نیز چنین موضوعی را بارها تذکر دادند، اما برخی مردم همچنان بر این تصور اشتباه بوده و اصرار داشتند که بدون روادید به مرزها بروند.

الموسوی با اشاره به اینکه 3 روز در مهران دفتر کنسولی دایر شده بود اما هیچکس مراجعه نکرد چرا که همه منتظر لغو روادید در این ایام بودند، افزود: ما ازدحام روزهای بعد را پیش‌بینی می‌کردیم و در مسائلی که رخ داد حتی یک درصد هم تقصیر نداشتیم، زیرا به هر کسی که مراجعه کرد در کمترین زمان ممکن روادید دادیم و حتی تا شامگاه پنجشنبه نیز این موضوع ادامه داشت.

وی در خصوص اتفاقات رخ داده در مرز مهران (ضرباطیه) نیز که عنوان شده حدود 500 هزار نفر بدون روادید از این مرز عبور کردند نیز اظهار داشت: ورود این تعداد ایرانی از طریق مرز مهران و درگیری در مرز شایعه است و این اخبار از سوی دشمنان 2 کشور منتشر می‌شود. حتی 10 درصد این تعداد نیز بدون روادید عبور نکردند.

سفیر عراق درباره لغو روادید بین 2 کشور نیز گفت: صحبت‌هایی بین مقامات 2 کشور انجام شده و امیدواریم به نتیجه‌‌ای برسد که به سود دو ملت و دو کشور باشد. روابط ما بسیار خوب است و چیزی نیست که آن را تحت الشعاع قرار دهد.

الموسوی ادامه داد: سخنانی در این خصوص رد و بدل شده، اما به آن صورت رسمی نیست، چرا که تازه موضوع اربعین تمام شده و تا این لحظه گفت‌وگوی مستقیم رسمی نداشته‌ایم.

وی درباره تأمین امنیت این مراسم علیرغم جمعیت بسیار بالا و حضور تروریست‌ها در این کشور نیز اظهار داشت: آیت الله خامنه‌ای پارسال گفتند که برگزاری مراسم به این شکل یک معجزه بود و امسال نیز چنین گفته‌ای را تکرار کردند. همه مسئولان ایرانی نیز متفق‌القول بودند که این امنیت یک مسئله اعجاب‌برانگیز است که ملتی با گروه‌های تکفیری بجنگد و در عین حال امنیت مراسمی 25 میلیون نفری را نیز تأمین کند.

سفیر عراق افزود: چنین مراسمی پیامی نیز برای تروریست‌ها داشت که ملت عراق با دست خالی و بدون سلاح و حتی چاقو، صدها کیلومتر آمدند تا به مقصود و معشوق خود برسند. دولت عراق یک طرح کامل امنیتی برای تأمین امنیت زائران اجرا کرد که کاملاً موفق بود و مردم عراق نیز خانه‌های خود را به روی زائران باز کرده و از آنان پذیرایی کردند.