راهپیمایی شهر دیربورن در ایالت میشیگان، برخلاف تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، یک تظاهرات ضدداعشی بوده و ربطی به طرفداران داعش نداشته است. درحالی‌که شبکه‌های اجتماعی با تبلیغات گسترده اعلام کرده بودند که تظاهرات طرفداران داعش در این شهر انجام شده، اما تصاویر فرستاده شده از این مراسم که در شبکه‌های اجتماعی بارها گذاشته شده، نشان دهنده راهپیمایی شیعیان این شهر در روز اربعین حسینی و پرچم‌های سیاه مربوط به عزاداران حسینی  بوده است.

این مراسم که در روز پنجم دسامبر توسط مرکز کربلا در دیترویت برنامه‌ریزی شده بود در واقع به منظور بزرگداشت اربعین و مخالفت با حملات تروریستی داعش در شهر دیربورن میشیگان برگزار شد. با این حال متعصبان غربی که هنوز تفاوت میان داعش و شیعیان را نمی‌دانند، با دیدن پرچم‌های سیاه، تصور کردند که این جمعیت در حمایت از افراط‌گرایان داعشی تجمع یافته‌اند.

جوزف دالسو در صفحه فیس‌بوک خود با گذاشتن تصاویر تظاهرات روز اربعین نوشته است: اینجا شهر دیربورن میشیگان پس از حملات داعشیان در کالیفرنیا است. و این پرچم‌ها، پرچم‌های طرفداران داعش است!

این پست هزاران بار در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و عده زیادی بدون اینکه حقیقت امر را بدانند به تبلیغات غلط درباره مسلمانان پرداختند!

 

شیعیان: ما 10 سال پیش القاعده را محکوم کردیم

 

سید حسین الحسینی، از روحانیون شیعی در واکنش به این ماجرا می‌گوید: چشمانتان را به روی حقیقت باز کنید! پیام روی پرچم‌ها را بخوانید! به شعارهایی که می‌دهیم توجه کنید! نگذارید تنفر کور، قضاوت شما را تحت تأثیر قرار دهد! ما 10 سال پیش القاعده را محکوم کردیم و همچنان در مقابل تروریسم ایستاده‌ایم.

الحسینی درباره امام حسین (ع) می‌گوید: امام حسین (ع) برای مقابله با ظلم و ستم قیام کرد و داعش نیز مانند کسانی که امام حسین (ع) را به شهادت رساندند، متشکل از نیروهای مستبد و ستمگر هستند. اگر با تمام این شواهد و مدارک هنوز هم تصور می‌کنند که ما داعشی هستیم، این دیگر مشکل آن‌هاست.

آنتونی باتاگلیا، شهروند دیربورن و معلم دبیرستان همترامک که از ناآگاهی و نادانی مردم در شبکه‌های اشتباهی بسیار عصبانی شده بود، گفت: کارمان به جایی رسیده که مردم به محض دیدن کلمات عربی بدون اینکه معنای آن را بدانند آن را داعشی می‌دانند! متأسفانه عدم آگاهی و بی‌اطلاعی غربیان از فرهنگ خاورمیانه و مذهب اسلام یکی از دلایل اصلی اسلام هراسی در کشورهای غربی است.