رئیس شورای اسلامی شهر تهران در دویست و چهاردهمین جلسه شورا که مصادف با آغاز ماه ربیع‌الاول بود ضمن تبریک این ماه ابراز امیدواری کرد که این ماه حاوی سعادت، سلامت و پیروزی برای مسلمین جهان باشد.

وی سالروز درگذشت مفتی اهل تسنن مصری شیخ محمود شلتوت را تسلیت گفت و اظهار داشت: علامه شیخ محمود شلتوت به هنگام ریاست دانشگاه الازهر فتوائی دایر بر جواز پیروی از مذاهب ریشه‌دار و اصیل اسلامی که شیعه دوازده امامی هم جزو آن‌هاست، صادر کرد.

چمران افزود: این فتوا در سال 1378 هـجری قمری در هفدهم ربیع‌الاول، روز میلاد امام همام جعفربن محمد الصادق (ع) بنیان‌گذار مکتب شیعه جعفری، در حضور نمایندگان مذهب شیعه امامی و شیعه زیدی و مذاهب شافعی، حنبلی، مالکی، حنفی، به دست ایشان صادر شد.
مهدی چمران با اشاره به حضور موفق و مؤثر مدیریت شهری تهران در برگزاری ایام اربعین حسینی اظهار داشت: با توجه به حضور موفق و تأثیرگذار مدیریت شهری تهران در مراسم اربعین حسینی در کربلا و نجف پیشنهادی مبنی بر حضور سایر کلان شهرهای کشور در کنار شهرداری تهران در این ایام، نشست شوراهای مراکز استان‌ها که هفته آینده در بندر عباس برگزار خواهد شد ارائه می‌شود.
وی افزود: شهرداری مشهد فعالیت‌هایی را در نجف انجام می‌داد ولی وسعت این حرکت خودجوش میلیونی می‌طلبد که مدیریت شهری در سایر کلان شهرهای کشور نیز حضوری جدی داشته باشند تا همه بار کار به دوش شهرداری تهران نباشد چراکه در این ایام از تمام نقاط کشور جمعیت راهی کربلا و نجف می‌شوند.

 

تعیین نقش شهرداری تهران در ستاد هماهنگی اربعین و تقویت این ستاد با محوریت مردمی 
اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورا نیز ضمن تقدیر از زحمات شهرداری تهران در ایام اربعین حسینی در مرزهای کشور به ویژه مرز مهران اظهار داشت:  برگزاری این مراسم منوط به دو سالی که برگزار شد نخواهد بود و در سال‌های بعد نیز تداوم خواهد داشت بهتر است شهرداری تهران در شرایط فعلی که فضا تازه است گزارش عملکرد خود را طی این دو سال به شورا ارائه دهد تا زمینه‌ساز برنامه‌ریزی برای سال‌های آینده شود.

وی همچنین خواستار تعیین نقش شهرداری تهران در ستاد هماهنگی اربعین شد و گفت: نقش این ستاد طی این دو سالی که از برگزاری برنامه‌ها می‌گذرد بسیار کمرنگ بوده است بهتر است جایگاه شهرداری تهران در این ستاد مشخص شده و در جهت تقویت ستاد برنامه‌هایی تدوین شود.