به مناسبت نزدیک شدن به اربعین حسینی همایش «قیام امام حسین(ع) از دیدگاه اهل‌سنت» با حضور علما و روحانیان شیعه و سنی از سراسر استان در سالن اداره برق ارومیه برگزار شد.

در این همایش معاون امور بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب اظهار داشت: مسئله قیام حسینی در عصر و برهه‌ای رخ داد که پس از رحلت رسول خدا (ص) جنبه خلافت با ظهور بنی‌امیه تبدیل به سلطنت و حکومت شده بود.

حجت‌الاسلام سیدحامد علم‌الهدی گفت: بنابر این پس از گذشت 50 سال از رحلت نبی‌مکرم اسلام (ص) مردم مسلمان گرفتار حکومت و پادشاهی فردی دائم‌الخمر شده بودند که احکام اسلامی را زیر پا می‌گذاشت.

وی تصریح کرد: بی‌شک اگر قیام حسینی به وقوع نمی‌پیوست وضعیت جامعه اسلامی به گونه‌ای پیش می‌رفت که ادامه حکومت یزید و دنباله روی‌های حکام بنی‌امیه، سبب می‌شد که دوران جاهلیت پیش از اسلام دوباره تکرار شود.

 

عزاداری سیدالشهدا(ع) در مناطق اهل‌سنت برگزار می‌شود

در ادامه نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بی‌شک عزاداری امام حسین(ع) از نبی‌مکرم اسلام(ص) آغاز شده و پس از آن تمامی مسلمانان از این مسئله تبعیت کردند.

آیت‌الله سیدعلی‌اکبر قریشی با اشاره به دیدار خویش با رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: سال‌ها پیش که همراه آیت الله غلامرضا حسنی امام جمعه سابق ارومیه در محضر ولی‌فقیه بودیم از ایشان درخواست شد که دستور دهند تا مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان در مناطق اهل‌سنت نیز برگزار شود و ایشان نیز از این مسئله ابراز خرسندی کردند.

وی گفت: این مسئله در حال پیگیری بوده و امید است که مراسم‌های عاشورا و اربعین حسینی با تعزیه‌خوانی و برگزاری علمای و روحانیت اهل تسنن در نقاط مختلف کشور برگزار شود چون اهل سنت نیز دوستدار و محب‌اهل‌بیت(ع) هستند.

علمای اهل‌تسنن و تشیع وظیفه روشنگری در زمینه ماهیت تکفیری‌ها را دارند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌ غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این مراسم اظهار داشت: هم‌اکنون گروه های تکفیری درصدد ضربه زدن به اسلام و مسلمانان بوده و با قتل و کشتار خود اسلام‌هراسی را در دنیا گسترش می‌دهند.

حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی گفت: تمامی علمای اهل تسنن و تشیع وظیفه روشنگری در زمینه این مسائل را دارند و در این باره، خوشبختانه با همت علما و روحانیان آذربایجان‌غربی این مسائل به خوبی در استان مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پایان این مراسم از نفرات برتر سومین دوره مسابقات قرآن ویژه روحانیت و طلاب اهل تسنن استان آذربایجان‌غربی تجلیل شد.