معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا سردار سرتیپ دوم دکتر سید محمدرضا سید احمدیان با بیان اینکه از چهار روز قبل تا چهار روز بعد از اربعین، تیم‌های امدادی ما در مرز آماده‌باش هستند اظهار کرد: علاوه بر آن تیم‌های امدادی را در مرزهای شلمچه و چزابه برای ارائه خدمات درمانی به معاونت بهداشت و درمان استان خوزستان معرفی کرده‌ایم، یگان ویژه و مرزبانی هم در این مرزها با هشت دستگاه آمبولانس و هشت تیم امدادی آماده فعالیت هستند.

 

وی افزود: بیمارستان فاطمه الزهرا (س) در شهرستان اهواز نیز برای ارائه خدمات درمانی تجهیز شده است.

سید احمدیان تصریح کرد: اگر زائران عتبات عالیات هنگام عبور از مرز دچار آسیب‌دیدگی شوند این بیمارستان برای پذیرش زائران و پشتیبانی از کارکنان ناجا اعلام آمادگی کرده است.

 

وی با تأکید بر اینکه مأموریت اصلی ما در قرارگاه اربعین، پشتیبانی از کارکنان کادر، وظیفه و افرادی است که در عملیات انتظامی آسیب دیده‌اند، گفت: بااین‌حال اگر زائران برای درمان به پایگاه‌های درمانی مراجعه کنند، قطعاً ویزیت می‌شوند و در صورت نیاز دارو نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

 

معاون بهداشت، امداد و درمان ناجا با اشاره به وسعت استان ایلام تصریح کرد: یگان ویژه به صورت مستقل با چند گردان و تیم‌های امدادی خود در مرز حضور می‌یابد و ما نیز یک دستگاه اتوبوس آمبولانس که در هفته ناجا (مهر ماه) تجهیز کرده‌ایم را به مرز اعزام می‌کنیم.

 

سید احمدیان بیان کرد: هم‌زمان با اربعین حسینی پنج تیم امدادی مجهز از استان‌های لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی و اصفهان برای هشت روز خدمات‌رسانی امدادی به فرماندهی انتظامی استان ایلام و معاونت بهداد در مرز مستقر می‌شوند، تقریباً تمام پیش‌بینی‌های انجام شده در صورتی که برای کارکنان استان ایلام مشکلی پیش آمد با کمک بالگردهای نیروی انتظامی مجروحان و مصدومان به بیمارستان فاطمه الزهرا (س) اهواز منتقل می‌شوند.

 

وی افزود: پیش‌بینی کرده‌ایم که حداقل 10 هزار نفر از زائران برای دریافت خدمات به پایگاه‌های درمانی ما مراجعه می‌کنند.

سید احمدیان با بیان اینکه چهار فروند بالگرد در استان ایلام مستقر می‌شود، عنوان کرد: هر کدام از این بالگردها آماده انتقال مجروحان و مصدومان احتمالی هستند.

 

وی تصریح کرد: در برنامه پنج ساله ششم، معاونت بهداد تهیه و تجهیز 10 سامانه سیار که چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس، چهار دستگاه مینی‌بوس و دو دستگاه کامیونت است و دارای سامانه کوچک درمانگاهی هستند را پیش‌بینی کرده است؛ در بحث واحد جراحی سیار هم در برنامه پنج ساله ششم، راه‌اندازی 10 سامانه جراحی سیار پیش‌بینی‌شده که آن هم منوط به رفع مشکلات اعتباری است.

 

سید احمدیان با تأکید بر اینکه انتظار داریم بهداری رزمی بیشتر مورد توجه ستاد کل نیروهای مسلح و هیئت رئیسه ناجا قرار بگیرد، عنوان کرد: در حال حاضر در معاونت بهداد با کمبود شدید آمبولانس مواجه هستیم؛ 500 دستگاه آمبولانس با توجه به حجم نیروی انسانی موجود در سازمان برابری نمی‌کند.

 

وی بیان کرد: آمبولانس یکی از نیازهای استان‌های مرزی و عملیاتی است ما نیازمند آمبولانس‌های تاکتیکی هستیم این در حالی است که آخرین مدل آمبولانس‌های ما مربوط به سال دو هزار است.

 

وی افزود: مقرر شده دو قرارگاه اربعین در مرز شلمچه و چزابه در استان خوزستان و دیگری در مرز مهران در استان ایلام تشکیل شود که عمده فعالیت‌ها در مرز مهران است.


وی اضافه کرد: با انجام هماهنگی‌های لازم برای اربعین امسال سه تیم امدادی شامل پزشک، پرستار با تجربه و راننده به همراه آمبولانس را با دارو و تجهیزات رفاهی از استان‌های بوشهر، شیراز و کهگیلویه به مرز استان خوزستان اعزام خواهیم کرد.