توصیه ‏های کنسولی به زائرین اربعین حسینی (ع):

1-هم‌وطنان عزیز صرفاً با داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرزهای قانونی نسبت به خروج از کشور و بازگشت به کشور اقدام کنند.

2- توصیه می‌شود هرچه زودتر نسبت به اخذ روادید ورود به کشور عراق از سفارت یا سرکنسولگری‌های آن کشور اقدام کرده و از موکول کردن این امر به روزهای پایانی (نزدیک به اربعین) و همچنین حرکت به سمت مرزها قبل از اخذ روادید، خودداری کنند.

3-هرگونه تغییر و تحولی در خصوص امکان ارائه تسهیلات اخذ روادید در استان‌های مختلف و نقاط مرزی صرفاً توسط وزارت امور خارجه و یا سازمان حج و زیارت به اطلاع عموم خواهد رسید و زائران محترم بدون کسب اطمینان و بر اساس شایعات و اظهارات افراد غیرمسئول در این خصوص برنامه‌ریزی نکنند.

4- کلیه مقررات خروج از کشور ناظر بر ایام اربعین نیز خواهد بود. بنابراین افراد ممنوع‌الخروج، سربازان و مشمولان وظیفه، زندانیان و محکومان، اجازه خروج از کشور را نداشته و خروج کارکنان دستگاه‌های خاص منوط به طی مراحل قانونی خود می‌باشد.

5-نسبت به برنامه‌ریزی سفر به‌صورت کاروانی و یا گروهی اقدام کرده و در طول سفر ارتباط با همراهان خود را حفظ کنند. از شروع یا ادامه سفر به‌صورت انفرادی (به ویژه از مرزهای زمینی) خودداری کنند.

6- به منظور حفاظت از مدارک خود و پیشگیری از مفقود شدن آن‌ها، در ورود به عراق از همراه داشتن مدارک غیرضروری اعم از شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه، کارت‌های اداری، کارت‌های بانکی، پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و ... خودداری کنند. (قابل ذکر است این‌گونه مدارک در داخل کشور عراق کاربردی ندارند.)

7- یک نسخه کپی از گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی خود را در مکانی مجزا از گذرنامه همراه داشته باشند تا در صورت مفقود شدن گذرنامه، امکان تسهیل و تسریع در مساعدت‌های قانونی وجود داشته باشد.

8- با توجه به عدم امکان استفاده از کارت‌های بانکی کشور در داخل عراق، مبالغ کافی (با احتساب امکان طولانی شدن مدت سفر و مشکلات پیش‌بینی نشده) همراه داشته باشند و قبلاً نسبت به نرخ تبدیل ارز ایرانی به عراقی اطلاع حاصل نمایند. پول ایرانی نیز در داخل عراق قابل استفاده است.

9- حتماً پس از ورود به مرز عراق، از درج مهر ورود به آن کشور در گذرنامه خود اطمینان حاصل نمایند.

10- در صورت مفقود شدن گذرنامه، به یکی از کنسولگری‌های کشورمان در عراق (کربلا، نجف، بصره، بغداد،...) مراجعه نمایند.

11-کنسولگری‌های کشورمان که تمام ظرفیت و توان خود را در جهت خدمات‌رسانی به هم‌وطنان زائر به کارگیری خواهند کرد، با توجه به محدودیت امکانات، از ارائه خدماتی نظیر تأمین محل اسکان و یا پرداخت هزینه‌های مالی معذور می‌باشند.

12- توصیه‌های بهداشتی و امنیتی مراجع مسئول را مورد توجه جدی قرار داده و به‌طور دقیق اجرا نمایند و در صورت نیاز به خدمات درمانی، به مراکز جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

13- هرگونه اطلاعات در خصوص مقررات و توصیه‌های اجرایی، انتظامی، بهداشتی و امنیتی را صرفاً از مراجع ذیصلاح و رسمی دریافت کرده و از توجه به اطلاعات و اخبار نامعتبر و شایعاتی که ممکن است برای ایجاد تشویش و اختلال در مراسم پخش شود خودداری کرده و از نقل و انتشار آن‌ها نیز ممانعت فرمایند.

14- با آرزوی توفیق و قبولی زیارات برای هم‌وطنان گرامی، امیدواریم با احترام به قوانین و مقررات دولت عراق و آداب و رسوم مردم آن کشور، تصویر مثبت و الگوی شایسته‌ای از اخلاق اسلامی و فرهنگ ایرانی به مردم و دولت آن کشور ارائه کنند.