حسن پلارک مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین حسینی در نشست خبری با بیان این مطلب افزود: با توجه به فرصت اندک باقیمانده تا روز اربعین، از هم‌وطنان عزیزی که تمایل دارند در افتخار خادمی زائران اربعین مشارکت نمایند، دعوت می‌کنیم هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه کنگره عظیم اربعین به‌عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی بشری نمادی از قدرت شیعیان جهان است اظهار کرد: هرچند میزبان اصلی زائران اربعین حسینی، ملت، دولت و عشایر عزیز عراق هستند، ولیکن ما هم قصد داریم در توان خود به کمک این ملت عزیز بشتابیم.

پلارک گفت: به این منظور از چند ماه پیش، ستاد اربعین با مسئولیت بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت با ده کمیته تشکیل شده است.

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته و مرور تجربیات سال گذشته، نیازهای زائرین اربعین در چهار بخش اصلی اسکان، پذیرایی، حمل و نقل و فرهنگی تقسیم‌بندی شده است. هم‌وطنان عزیزی که تمایل دارند در فیض پذیرایی از زائران اربعین مشارکت نمایند، می‌توانند کمک‌ها و نذورات خود را به‌صورت نقدی و غیرنقدی اهدا کنند.
وی تصریح کرد: همه هم‌وطنانی که قصد دارند برای اسکان و پذیرایی از زائران اربعین در کشور عراق موکب برپا کنند دعوت می‌کنیم برای هماهنگی و ساماندهی برنامه‌ها به دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات مراجعه کنند.همچنین علاقه‌مندان به ارائه کمک‌های غیرنقدی می‌توانند به دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرها مراجعه و اقلام مورد نظر خود را اهدا کنند.
پلارک افزود: ستاد بازسازی عتبات به موکب‌هایی که ظرفیت پذیرایی و اسکان دست کم هزار نفر را داشته باشند، امکاناتی مانند زمین، آب و برق و خدماتی مانند هماهنگی‌های گمرکی و اخذ ویزا را در اختیار خواهد گذاشت.
وی از امضاء بیش از 80 تفاهم‌نامه با متبرعان، هیئات مذهبی و نهادها در این خصوص خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امکان اسکان و پذیرایی برای 500هزار زائر اربعین با مشارکت‌های مردمی فراهم شود.

پلارک افزود: به این منظور ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز بخش‌هایی از صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف و صحن عقیله بنی‌هاشم (س) در کربلا را با همکاری سایر نهادها جهت اسکان و پذیرایی زائران آماده کرده است.
وی گفت: این اقلام به سه اولویت اسکان، غذایی و بهداشتی و لوازم آشپزی و ظروف تقسیم‌بندی شده‌اند و برخی از اقلام مورد نیاز در بخش اسکان عبارت‌اند از موکت، انواع چادر، پتو، کانتینر سیار حمام و دستشوئی، منبع آب آشامیدنی بزرگ و منبع آب شستشو بزرگ است.

این مسئول در خصوص مواد غذایی مورد نیاز افزود: انواع گوشت قرمز و سفید، برنج، انواع حبوبات، شکر، رب گوجه‌فرنگی، چای و قند، آب معدنی ازجمله اقلامی است که مردم می‌توانند در تأمین آن مشارکت نمایند.همچنین قابلمه و دیگ بزرگ، اجاق گاز صنعتی، کباب پز، فلاسک چای(چای‌ساز برقی) و ظروف یک‌بار مصرف اولویت سوم اقلام مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده است 75 درصد تردد زائران از مرز مهران و 25 درصد از سایر مرزها باشد افزود: با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط قرار شده است تا تعداد گیت‌های مرزی متناسب با افزایش شمار زائران چند برابر سال گذشته افزایش یابد.همچنین با همکاری مسئولان عراقی تدابیری اندیشیده شده است تا حمل ونقل زائران در خاک این کشور با استفاده از خودروهای مردم عراق و با نرخ مصوب دولت عراق صورت گیرد.

پلارک افزود: تلاش می‌کنیم از ایران نیز حدود 3هزار دستگاه خودرو برای تسهیل جابجایی زائران در خاک عراق اعزام شود.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود شمار زائران ایرانی اربعین به بیش از 2 میلیون نفر برسد اظهار کرد: امسال دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت عراق مصمم به اجرای قانون یعنی داشتن ویزا و گذرنامه برای زائران در ایام اربعین هستند و قطعاً زائران عزیز باید به این موارد توجه ویژه داشته باشند.

پلارک با بیان اینکه سال گذشته برخی افراد سودجو اقدام به ثبت‌نام از زائران به نام کاروان اربعین و سوءاستفاده از این مسئله کرده بودند خاطرنشان کرد: به هم‌وطنان عزیزی که قصد حضور در این مراسم را دارند توصیه می‌کنیم تنها در سامانه سماح به نشانی www.samah.haj.ir ثبت‌نام کنند.