به گزارش کرب و بلا به نقل از شفقنا، آیت الله مکارم شیرازی گفت: در تبیین این مسأله باید گفت؛ در بخشی از وصیت نامۀ امام حسین(علیه السلام) به محمد بن حنفیه و پس از عدم بیعت آن حضرت با یزید آمده است؛«… إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلاحِ فِی أُمَّهِ جَدِّی؛به منظور اصلاح امّت جدّم قیام کرده ام».

 

«بنابراین، اوّلین هدف امام حسین علیه السلام از نهضت عاشورا اصلاحات است، «اصلاح» مقابل «افساد» است، و افساد به تباهى کشاندن نظم لازم یک موجود، یا یک فرد، یا خانواده، یا جامعه، یا یک کشور و اصلاح بازگرداندن آن نظم به حالت سابق است. یک امّت نیز ممکن است از جهت مسایل اقتصادى، اخلاقى، اعتقادى، فرهنگى و عاطفى فاسد شود، و اصلاح آن به از بین بردن تک تک مفاسد مذکور و بازگرداندن نظم سابق است.»

 

وی افزود: بدیهی است یکى دیگر از اهداف نهضت عاشورا، احیاى سنّت پیامبر عالیقدر اسلام، حضرت محمّد صلى الله علیه و آله است.

 

وی اهداف دیگر حرکت امام حسین علیه السلام را احیای حق، جهل زدایی و برپایی عدالت عنوان کرد. وی گفت: امام حسین علیه السلام در نامه اى به مردم کوفه، یکى از اهدافش را جلوگیرى از ظلم و ستم ظالمان و اجراى عدالت بیان مىکند و مىفرماید:.. خداوند خداوند انسان بی اعتنا به حاکم ظالم و سیاست­های مخالف سنّت و سیره رسول خدا(ص) را در جایگاه همان ظالم ستمگر داخل میکند». 

 

آیت الله مکارم شیرازی افزود: لذا باید با مظالم و بى عدالتى هایى که در گوشه و کنار به چشم مى خورد مبارزه کرد، و به کمک مظلومان شتافت، و آنان را از چنگال ظالمان و ستمگران نجات داد؛ چرا که این مجالس سوگوارى مقدّمه اى است براى بیان این اهداف، و سپس پیاده کردن آن.