به گزارش کرب و بلا به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید علی‌اصغر رفعت‌حقیقی مهمترین تأثیر همایش پیرغلامان حسینی را ماندگاری و زنده کردن سبک‌ها و سنت‌های عزاداری عنوان کرد و افزود: با برگزاری این همایش مهم و بزرگ، سبک‌های اصیل ایرانی اسلامی بازسازی و ثبت می‌شود.

وی تصریح کرد: بُعد بین‌المللی یافتن این همایش علاوه بر تأثیرگذاری مثبت آن در داخل سبب می‌شود که مهمانان خارجی حاضر در همایش، مبلغان خوبی برای کشورمان در کشور خود باشند.

او همچنین گفت: با توجه به اهمیت وحدت شیعه و سنی در این خطه برگزاری این همایش می‌تواند وحدت را در منطقه لارستان استحکام بخشد و در این مراسم به این اصل هم توجه ویژه‌ای شده است.

وی همچنین توضیح داد که شرایط ویژه ای برای گزینش مهمانان خارجی در این همایش تعیین شده است. حقیقی گفت مداحان شرکت کننده حداقل باید 70 سال داشته باشد، بیش از 30 سال مداحی کرده باشد و حداقل 2 هزار شعر حماسی و حسینی بایستی از حفظ باشند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان با بیان اینکه در این اجلاسیه مهمانان مهمی از مسیحیت و اهل سنت شرکت دارند، خاطرنشان کرد: در همایش پیرغلامان حسینی که به میزبانی لارستان و شیراز انجام می‌شود، مهمانانی از کشورهای آلمان، سوئد، اتریش، کشورهای حوزه خلیج فارس، پاکستان، مالزی، چین و غیره حضور دارند.

سیزدهمین اجلاس بین المللی پیرعلامان و مداخان حسینی، از روز 14 مهرماه با حضور مهمانانی از 19 کشور در جنوب ایران برگزار خواهد شد. شعار امسال این اجلاس «پیرغلامان حسینی منادیان وحدت اسلامی» است.