کتاب «شهید عشق» اثر احمد تورگوت یکی از نویسندگان مسلمان اهل سنت ترکیه بوده و در ردیف معروف ترین آثار منتشر شده درباره واقعه جانگداز کربلا و شهادت سالار و سرور شهیدان حضرت امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن یارانش قرار گرفته است. این اثر ماجرای کربلا را از دریچه ای کاملا متفاوت از آنچه تاکنون بدان نگاه شده و در قالب یک رمان مورد بررسی قرار داده است.

 

نویسنده این اثر ارزشمند با نگاهی که تلفیقی از عرفان اسلامی، تاریخ اسلام و شرایط اجتماعی دوران امامت امام حسین (ع) است، تلاش نموده تا از دیدگاه شاهدی زنده و از بعد انسانی و احساسی به بررسی و انعکاس واقعه کربلا پرداخته و به خوانندگان خود منعکس نماید.

 

رمان «شهید عشق» که یکی از پرفروش ترین کتاب ها در کشور ترکیه بوده، به چندین زبان زنده دنیا نیز ترجمه شده است.

ترجمه فارسی این اثر به همت طوره، بندی داریان و فروهر در اختیار علاقه مندان فارسی زبان قرار گرفته است.

 

یکی از کسانی که در روند ترجمه رمان «شهید عشق» از ترکی استانبولی به فارسی تلاش زیادی صرف نموده، رکورددار ترجمه 245 اثر فارسی به ترکی استانبولی آقای اسماعیل بندی داریان است. بندی داریان احمد تورگوت نویسنده رمان «شهید عشق» را یکی از اهل دلان و عاشقان قرآن معرفی می کند.

 

بندی داریان رمان «شهید عشق» احمد تورگوت نویسنده اهل سنت ترکیه را به عنوان یکی از آثار پرافتخار ادبیات کشور ترکیه ارزیابی نموده و می گوید انتشار چنین اثر ارزشمندی در کشور ترکیه در حالی که قدرت های استعمارگر و سلطه گر غربی در تلاش برای سوق دادن منطقه به سوی جنگ های مذهبی و قومی و کشتار مسلمانان به دست یکدیگرند، در واقع به منزله شکستی تلخ برای دشمنان اسلام است.

 

کتاب «شهید عشق» احمد تورگوت و نیز اثر بعدی این نویسنده در همین زمینه به نام «سفیر عشق» همچنین به زبان ترکی آذری ترجمه و از سوی انتشاراتی «اقراء» در آذربایجان منتشر شده است. ترجمه «شهید عشق» به زبان عربی نیز در دست اقدام بوده و در آینده نزدیک و در ماه محرم از سوی یک انتشاراتی در لبنان منتشر می شود.

 

تاکنون بیش از 150 هزار نسخه از این اثر به زبان ترکی استانبولی در کشور ترکیه به فروش رفته و گفته می شود بیش از 100 هزار نسخه از آن نیز به صورت قاچاقی منتشر و فروخته شده است.

همچنین دیگر اثر این نویسنده درباره ادامه ماجرای کربلا و در خصوص حضرت زینب (ع) به نام «سفیر عشق» و اثر بعدی درباره حضرت سجاد (ع) به نام «سجده عشق» نیز به ترتیب 100 هزار و 50 هزار نسخه فروش داشته است.

 

این در حالی است که کانال مستند سازمان رادیو تلویزیون دولتی ترکیه به نام TRT Belgesel نیز با بهره برداری از این سه رمان ارزشمند اقدام به تهیه مستندی ده قسمتی درباره واقعه کربلا نموده است. سناریوی این مجموعه ده قسمتی را نیز احمد تورگوت تهیه می کند.

 

از سوی دیگر مجموعه رمان های واقعه کربلا در برخی دانشگاه های کشور ترکیه موضوع پایان نامه های دانشجویی در مقطع فوق لیسانس شده است. رمان «شهید عشق» همچنین جوایز متعددی منجمله جایزه انجمن های دانشجویان ترکیه و چندین انجمن دیگر را کسب کرده است.

 

در سال 2014 و در سمپوزیوم بین المللی برگزار شده از سوی بنیاد حرم امام حسین (ع) که به مناسبت سالروز ولادت آن حضرت ترتیب داده شد، رمان «شهید عشق» موفق به دریافت نشان بهترین اثر در خدمت امام حسین (ع) گردید.

 

همچنین کانال های تلویزیونی المنار و On4 TV ترکیه نیز اقدام به تهیه مستندی با شرکت نویسنده رمان «شهید عشق» آقای احمد تورگوت نمودند. این مستند نیز در سمپوزیوم مذکور نمایش داده شد.

 

احمد تورگوت نویسنده رمان باشکوه «شهید عشق» متولد سال 1975 و متاهل و صاحب دو فرزند بوده و رشته اصلی تحصیلی وی مهندسی راه و ساختمان است.