بنابر این گزارش، این جشنواره قرار بود در اعیاد شعبانیه برگزار شود که به‌دلیل مشکلات امنیتی در عراق به زمان جدید موکول شده است.

بنابر اطلاعات دریافتی از مسئولان برگزاری این جشنواره، 30 فیلم کوتاه و مستند از ایران به این جشنواره ارسال شد که 4 فیلم از 4 کارگردان ایرانی موفق به حضور در این جشنواره شده‌اند که شامل مهدی زمانپور کیاسری، محمدسعید قشقایی، امین جلالی طرفی و خانم فاطمه سلیمانی است.

همچنین قرار است جمال شورجه کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی نیز در کنار چهره‌های مختلف از سینماگران جهان اسلام میهمان افتخاری این جشنواره باشند و در میان هیئت داوران این جشنواره نام یک کارگردان ایرانی به چشم می‌خورد. بنابر این گزارش در این جشنواره در مجموع 33 فیلم از جمله فیلم‌هایی از لبنان، آمریکا و 24 فیلم عراقی به رقابت خواهند پرداخت.

فیلم‌های حاضر در این جشنواره در دو عرصه «اندیشه حسینی» و «حقوق بشر» هستند و در فراخوان این جشنواره با اشاره به غم و اندوه پایان ناپذیر واقعه کربلا و لازمان و لامکان بودن اهداف عاشورا از جمله آزادگی و انسانیت و جهانی بودن این حماسه، شعار این جشنواره «ما را دعوت کردید چون شما زندگی کنیم، ما در خلق چون شماییم» اعلام شده بود.