آنچه بیش از همه در بین راه کربلا برای زائران حسینی جلب توجه می‌کند، وجود حسینیه‌های (موکب‌ها) پی در پی و به هم چسبیده است، این حسینیه‌ها که شمار آن‌ها به بیش از یک هزار باب می‌رسد، پس از اعدام 'صدام حسین' دیکتاتور عراق، احداث شده‌اند.

حسینیه‌هایی که در مسیر 90 کیلومتری نجف اشرف به کربلا احداث‌شده، محلی برای خواندن نماز و پذیرایی از زائران و دلباختگان حسینی است.

حسینه ها ،اقامتگاه آوارگان عراقی

اما هم اکنون این حسینیه‌ها کاربرد دیگری نیز یافته و آن‌هم اقامتگاه آوارگان عراقی است که توسط گروهک تروریستی 'داعش' از خانه و کاشانه خود در شمال عراق رانده‌شده‌اند.

ظاهر برخی از این حسینیه‌ها هنوز تکمیل‌نشده، ولی در داخل آن‌ها امکانات مناسبی ازجمله، نمازخانه و استراحتگاه و سرویس‌های بهداشتی برای زائران حسینی ایجادشده است.

خادمان (صاحبان) این حسینیه‌ها عموماً از اهالی روستاهای کنار جاده و شهرهای کربلا و نجف هستند که در ایام سوگواری اربعین حسینی همگی برای پذیرایی از زائران حسینی در آنجا حضور می‌یابند.

اداره حسینیه‌ها به‌صورت خانوادگی

اکثر این حسینیه‌ها به‌صورت خانوادگی اداره می‌شوند و اعضای خانواده در کنار هم با تمام وجود به زائران حسینی خدمت می‌کنند، پدران و پسران مسئولیت پذیرایی از زائران را بر عهده‌دارند و مادران و دختران نیز برای زائران حسینی غذا تهیه می‌کنند .

'ابو زهرا' خادم (صاحب) یکی از این حسینیه‌ها است، وی که راننده تاکسی و از اهالی نجف است، هدف از برقراری حسینیه در مسیر نجف - کربلا را خدمت به زائران حسینی عنوان کرد .

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: پس از ساخت این حسینیه در پنج سال پیش در ایام 10 روزه سالگرد اربعین حسینی به همراه خانواده در این حسینیه ساکن شده و به خدمتگزاری از زائران می‌پردازیم.

ابو زهرا که تنها منبع درآمدش فعالیت با تاکسی است، درباره تأمین هزینه پذیرایی 10 روزه از زائران حسینی افزود: چند سال است که برای تأمین هزینه زائران حسینی طی سال پس‌انداز می‌کنم و در سالگرد اربعین حسینی، هزینه می‌کنم.

وی با بیان اینکه در سالگرد اربعین حسینی زائرانی از کشورهای مختلف به کربلا سفر می‌کنند، اضافه کرد: به راحتی می‌توان گفت که زائران ایرانی بیشترین خارجیان را در مراسم سالگرد اربعین حسینی تشکیل می‌دهند که در کنار آن‌ها زائران عربستان، لبنان، بحرین، پاکستان، یمن، کویت، هند، کشمیر و ترکیه و حتی زائرانی از آمریکا و اروپا نیز حضور چشمگیری دارند.

نظامیان صدام به‌سوی زائران آتش می‌گشودند

از ابو زهرا درباره مراسم سالگرد اربعین حسینی در دوران دیکتاتوری صدام می‌پرسم و وی با ناراحتی از آن دوران یاد می‌کند و می‌گوید که در دوران صدام حتی یک حسینیه نیز در جاده نجف - کربلا وجود نداشت و شیعیان عراقی حتی نمی‌توانستند از جاده اصلی برای عزاداری اربعین به کربلا عزیمت کنند و نظامیان بعثی اگر متوجه می‌شدند که فردی برای شرکت در مراسم اربعین به این شهر می‌رود، به‌سوی وی آتش می‌گشودند و او را بدون حتی تشکیل دادگاه می‌کشتند که افراد بی‌شماری این‌گونه به شهادت رسیدند.

وی افزود: با سقوط صدام مردم روستاهای اطراف جاده نجف - کربلا با رفع شدن خطر صدام و جنایتکاران بعثی و در اولین سال سالگرد مراسم اربعین حسینی، ابتدا در این مسیر برای پذیرایی از زائران چادر برپا کردند و ساخت حسینیه‌ها در سال‌های بعد شروع شد که هم اکنون نیز بدون وقفه ادامه دارد.

ابو زهرا بابیان اینکه هم‌اکنون آوارگان عراقی که در اثر یورش ناجوانمردانه گروهک تروریستی داعش از خانه و کاشانه خود در شمال عراق آواره شده‌اند، در بسیاری از این حسینیه‌ها اسکان‌یافته‌اند، ادامه داد: آوارگان شمال عراق هم‌وطنان ما هستند، چه شیعه باشند و چه سنی، برای ما هیچ فرقی نمی‌کند، ما وظیفه داریم به آن‌ها خدمت کنیم.

حسینیه ، فقیر و غنی نمی‌شناسد، فقط عشق به حسین‌(ع) و عباس‌(ع) می‌خواهد و بس.

ثروتی به نام معرفت حسینی

ابو حسن، حسینیه دار دیگر عراقی است که از ظاهرش نشان می‌دهد از وضع مالی مناسبی برخوردار نیست، وقتی با او وارد گفت‌وگو می‌شوی در ظاهر فقر او را می‌بینی، ولی او در باطن خیلی ثروتمند است، ثروتی که هرگز از بین نمی‌رود، آن‌هم ثروتی به نام معرفت حسینی است.

وی خود و خانواده‌اش را وقف زائران حسینی می‌داند و به آن افتخار می‌کند و خادمی را 'توفیق الهی' می‌داند، هرچند این افتخار دیر به او و دیگر عراقی‌ها رسیده است.

ابو حسن گفت که در ایام سالگرد حسینی با چند نوع غذا از زائران حسینی پذیرایی می‌کنیم، از برنج و ماهی گرفته تا قیمه عربی و کباب.

وی شستن جوراب زائران حسینی و لباس‌های آن‌ها و نظافت پاهای زائران را از کارهای انجام‌گرفته خودش، فرزندانش و همسایگانش در حق زائران حسینی برمی‌شمرد.

'آرمان سلیمی' زائر ایرانی که در سالگرد اربعین حسینی به‌صورت پیاده از نجف اشرف به کربلا معلا مشرف شده، با تقدیر از حسینیه‌های برپا شده توسط عراقی‌ها در طول مسیر نجف به کربلا، گفت: عراقی‌ها در مسیر نجف به کربلا با تمام وجود به زائران حسینی خدمت می‌کنند و از جان و مال خود مایه می‌گذارند.

تأمین رایگان مایحتاج زائران

وی افزود: زائران حسینی در مسیر پیاده نجف به کربلا که حدود سه روز طول می‌کشد، تمام نیازهای غذایی، دارویی و دیگر مایحتاج زائران را به‌طور رایگان تأمین می‌کنند.

این زائر حسینی با بیان خاطرات خود از سفر به کربلای معلا اضافه کرد: در طول این مسیر، شیعیان عراق هر کاری می‌توانستند برای زائران انجام داده‌اند. یک جوان عراقی تلفن همراه خود را برای ارتباط با ایران در اختیار زائران ایرانی قرار می‌داد، یا یک شیعه عراقی دیگر به دست زائران آب می‌داد و می‌گفت این تمام دار و ندار من است و نمونه دیگر این که یک پیر زن عراقی در مسیر جاده برای زائران نان می‌پخت و آن را به‌صورت تازه در اختیار زائران قرار می‌داد.

وی پذیرای شیعیان عراقی از زائران حسینی را بسیار خوب ارزیابی کرد و ادامه داد: نکته قابل توجه در برخورد خوب حسینیه داران با زائران حسینی این بود که زائران هیچ‌گونه احساس ناراحتی نداشتند و به‌سرعت مایحتاجشان تأمین می‌شد.

این زائر حسینی مهم‌ترین مورد قابل‌توجه در مراسم سالگرد اربعین حسینی در استان‌های کربلا و نجف را تأمین امنیت کامل زائران به رغم حضور گروهک‌های تروریستی در عراق برشمرد.

با سقوط حزب بعث عراق و اعدام صدام دیکتاتور این کشور، وضعیت شیعیان نیز بهتر شده و مراسم منصوب به اهل‌بیت‌(ع) هم هرسال با شکوه بیشتری نسبت به سال قبل برگزار می‌شود و مردم هم بهتر از سال‌های قبل از زائران حسینی پذیرایی می‌کنند.