سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: پی بردم که حسین (ع) خط طبیعی پدرش علی (ع) است و به این موضوع نیز در نوشته‌هایم اشاره کرده‌ام. از فسق معاویه و جنایت وی و همچنین ظلم یزید و زورگویی‌های وی نیز نوشتم. هنگامی که از تمدن علی (ع) برای تاریخ انسانیت نوشتم، پی بردم که در ایشان وجوه مشترکی با ادیان کیهانی و ربانی وجود دارد. 

امام دوم شیعیان، امام حسن (ع)، در سال دوم هجرت متولد شدند یا سال سوم؟ آیا روایات مربوط به نام‌گذاری ایشان و این‌که امیرالمومنین علی (ع) نام دیگری جز «حسن» برای ایشان برگزیده بود صحیح است؟ این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگری درباره اقدامات این امام بزرگوار تا پیش از رسیدن ایشان به مقام امامت در گفت‌وگویی به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع)، با جناب آقای دکتر محمدجواد یاوری، متخصص تاریخ تشیع و استاد حوزه و دانشگاه، به بحث گذاشته شده است.

استاد محمد کرمی‌نیا قرآن پژوه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان معتقد است در تفاسیر اهل سنت آیات فراوانی در قرآن وجود دارد که به جایگاه امام حسین (ع) اشاره دارد. روایات زیادی از پیامبر (ص) در مجامع حدیثی اهل سنت وارد شده است که عظمت و شخصیت والای امام حسین (ع) را می‌رساند.

دکتر تاراس جرنیینکو، مترجم، پژوهشگر و تازه مسلمان روسی؛ آزادی، عدالت و فداکاری را از جمله عناصر موجود در نهضت حسینی می‌داند که به همراه وجود برخی نظریه‌های فلسفی متمایز، عامل جذب او به دین اسلام شد.

در بخش قبلی، دکتر کولیوند به ابعاد مختلف جنگ روانی بنی‌امیه بر علیه خاندان اهل بیت و بخصوص امام حسین (ع) پرداختند و در ادامه در این بخش ضمن نگاهی به ابعاد جنگ روانی قاتلین کربلا به واکنش امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) در روشنگری افکار عمومی و بر ملا کردن نقشه‌های شوم اموی می‌پردازند.

  دکتر کولیوند جامعه‌شناس، مشاور و روانشناس نظامی معتقد است در عملیات روانی از تکنیک‌های شایعه، فریب، اغراق، تبلیغاتِ­ سیاه و... استفاده می‌شود و تمامیِ این اعمال به شکل طرح‌ریزی شده و سیستماتیک علیه امام حسین (ع) و یارانش به کار گرفته می‌شد.

از منظر دکتر علی شیخ الاسلامی پزشک و روان­شناس نظامی و عضو انجمن روان­شناسی نظامی ایران، امویان از شگردهای مختلفی برای تخریب چهره خاندان اهل‌بیت (ع) بهره می‌گرفتند. در مقابل امام حسین (ع) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف برای روشنگری مردم و کنار زدن غبارهای بوجود آمده از سوی امویان که قدرت تمیز بین حق و باطل را برای مردم سخت کرده بود، تلاش می‌کردند تا دیده مردم به حقیقت واقعی روشن شود و این وظیفه حضرت بود ولی این‌که مردم کدام را اختیار کنند آن دیگر دست خودشان بود.

از منظر دکتر علی شیخ الاسلامی پزشک و روان­شناس نظامی و عضو انجمن روان­شناسی نظامی ایران، امویان از شگردهای مختلفی برای تخریب چهره خاندان اهل‌بیت بهره می‌گرفتند. از منظر این روانشناس نظامی، متدهایی مثل برچسب زدن، تطمیع، شایعه‌پراکنی، تهدید، اهریمن‌سازی، تمجید مغرضانه، کلی‌گویی، اتهام‌های نابجا، بدنام سازی، نسبت دادن دروغ‌های بزرگ، انسانیت‌زدایی، تحمیق، پیشگویی فاجعه‌آمیز، قطره‌چکانی رفتار کردن...از سرفصل­‌های عملیات روانی است که جهان شدیدا روی این­‌ها در حال تحقیق است و تقریبا همه این‌ها را در اقدامات بنی‌امیه می‌بینیم.

فیلسوف و کشیش مسیحی لبنانی می‌گوید: بخش‌هایی از نامه‌های امام علی (ع) در برخی کلیسا‌های لبنان تدریس می‌شود؛ دانشجویان، دایره‌هایی تشکیل می‌دهند و هر گروه، بخشی از نهج‌البلاغه را می‌آموزند و همگی به علی (ع) احترام می‌گذارند. این کشیش لبنانی کسی نیست جز حنا فاخوری که در ادامه بخش‌هایی از مصاحبه با ایشان که درباره امام علی (ع) و نهج‌البلاغه است، تقدیمتان می‌شود.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×