سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

علی اشرف فتحی، مدیر مسئول مجله تقریرات در حاشیه مجمع دوستدران امام حسین (ع)  از موانع پیش روی فعالین حوزه دین و رسانه سخن گفته است. او معتقد است رسانه‌ها عموما واقعه کربلا را گزارشگری کرده‌اند و بهتر است نگاه تحلیلی به این واقعه را مد نظر قرار دهند. مشروح گفت‌و‌گوی وب‌سایت کرب‌و‌بلا با فتحی را در ادامه می‌خوانید:

امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیات علمی، استادیار و مدیر گروه مطالعات فرارشته ای پژوهشگاه علوم انسانی از لزوم حضور متخصصان جوان در تبلیغ دین در رسانه و چرایی عدم پذیرش رسانه‌ها توسط مردم سخن گفته است. گفت‌و‌گوی وی با وب‌سایت کرب‌و‌بلا را در ادامه می‌خوانید:

سید حسین معتمدی، نویسنده کتاب «عزاداری سنتی شیعیان» می‌گوید عزاداری‌ها اگر زیاد باشد حالت تازگی خودش را از دست می‌دهد و عزاداری بیش از حد، اثرش کم‌تر خواهد بود.

بسیاری بر این باورند که کتاب مقدس واقعه کربلا و ذبح عظیم شط فرات را پیشگویی کرده است. هادی تقوی، پژوهشی را تحت عنوان «بررسی تطبیقی بین ذبیح مقدس در کتاب ارمیا و ذبح عظیم در روایات اسلامی» انجام داده است که در قالب پایان‌نامه خود در دانشگاه تهران ارائه نمود. 

«کارکرد مجالس عزاداری در ایران چیست و تغییر فرم عزاداری در ایران از چه عواملی نشات می‌گیرد»، موضوع گفت‌و‌گوی وب‌سایت کرب‌و‌بلا با محسن حسام مظاهری است. او معتقد است در بسیاری مواقع این تغییرات طبیعی است و تا حدودی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

کارن خانلری نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از علاقه و احترام ارامنه ایران به امامان شیعه بخصوص امام حسین (ع) و شباهت‌های ایشان با حضرت عیسی (ع) در باور مسیحیان سخن گفت.

عبدالله گیویان، پژوهشگر حوزه‌ی دین و رسانه در گفت‌وگو با شفقنا گفته است نباید پیام این واقعه را در ده روز اول محرم و روز عاشورا خلاصه کرد. باید در تمام طول سال و در تمام وقایع ظالم را محکوم کرد تا رسانه بتواند در یک جریان فرهنگی این پیام را به مخاطبان خود منتقل کند. آنچه در ادامه می‌خوانید به بررسی راهکارهایی برای رسانه‌ها در زمینه‌ی گفتمان‌سازی عاشورا می‌پردازد.

ناصر نقویان در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین از تضادهای جامعه و از تفسیر گذشته‌گرا یا الگوی امروزین ما از امام حسین (ع) سخن گفته است. گفت وگوی خبرآنلاین با ناصر نقویان را در زیر می خوانید.

سید عباس صالحی معتقد است سوژه‌ها برای تولید آثار عاشورایی باید متناسب با انسان امروز باشد.