سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

امام باقر (ع) در نگاه خاورشناسان

 حجت ‌الاسلام والمسلمین سیدقاسم رزاقی موسوی

امام باقر (ع) در نگاه خاورشناسان

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: امامت ‌پژوهی به عنوان شاخه‌ای از شیعه پژوهی مورد توجه پژوهشگران غربی بوده و آثار متعددی از خاورشناسان در این باره می­‌توان یافت. بررسی مسئله امامت به عنوان اصل اساسی در شیعه که عامل اصلی تفاوت با دیگر فرقه­‌های اسلامی نیز به شمار می­‌آید، در آثار غربیان از اهمیت برخوردار بوده است.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: راهبردهای مدیریت سیاسی و اجتماعی امام رضا (علیه‌السلام) باعث شد تهدید مأمون عباسی و توطئه او برای ضربه زدن به اصالت و قداست شجره طیبه امامت به فرصتی برای هر چه بهتر شناخته شدن مکتب بر حق اهل بیت تبدیل شود.

رویکرد مستشرقان به واقعه کربلا

 حجت الاسلام حق پناه

رویکرد مستشرقان به واقعه کربلا

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا حق‌پناه استاد مدرسه علمیه امام حسین (ع) طی گفت‌وگویی اختصاصی با کرب‌وبلا ابراز داشتند: خاورشناسان به منظور شناسایی نهضت مقدس اباعبدالله (ع) به مذهب شیعه نیز پرداخته‌اند و این اسبابی شده است برای شناسایی مکتب تشیع در جهان. ایشان معتقدند درعین حال خیلی از مستشرقین این حادثه تاریخی را همانند سایر حوادثی که در تاریخ اسلام رخ داده است آورده‌اند و آن را به مثابه یکی از مخالفت‌های عادی تاریخ آورده‌اند و لذا نتایج خوبی هم نگرفته‌اند.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: دکتر علی سالمی استاد ادبیات عرب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مصاحبه با پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا عنوان کرد، بسیاری از شعرای بزرگ جهان عرب به واقعه عاشورا اشاره کرده‌اند. او معتقد است بسیاری از شعرای عرب دلباخته امام حسین (ع) بوده و هستند و اثر این اعتقاد در اشعار آنان به وضوح یافت می‌شود.

عرفان ناب اهل البیت (ع)

 استاد شیخ حسین انصاریان

عرفان ناب اهل البیت (ع)

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: قرآن و معارف اهل بیت (ع) به ویژه دعایی چون عرفه، معرفت به اوصاف، کمالات و زیبایی بی‌نهایت خداوند را به انسان‌ها آموزش می‌دهد و در قلب و جان او ظهور و نفوذ می‌کند. دعای عرفه مشتمل بر تمام مطالب دنیا و آخرت و موتوری برای حرکت انسان به سوی رضوان الهی است.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: پی بردم که حسین (ع) خط طبیعی پدرش علی (ع) است و به این موضوع نیز در نوشته‌هایم اشاره کرده‌ام. از فسق معاویه و جنایت وی و همچنین ظلم یزید و زورگویی‌های وی نیز نوشتم. هنگامی که از تمدن علی (ع) برای تاریخ انسانیت نوشتم، پی بردم که در ایشان وجوه مشترکی با ادیان کیهانی و ربانی وجود دارد. 

امام دوم شیعیان، امام حسن (ع)، در سال دوم هجرت متولد شدند یا سال سوم؟ آیا روایات مربوط به نام‌گذاری ایشان و این‌که امیرالمومنین علی (ع) نام دیگری جز «حسن» برای ایشان برگزیده بود صحیح است؟ این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگری درباره اقدامات این امام بزرگوار تا پیش از رسیدن ایشان به مقام امامت در گفت‌وگویی به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع)، با جناب آقای دکتر محمدجواد یاوری، متخصص تاریخ تشیع و استاد حوزه و دانشگاه، به بحث گذاشته شده است.

استاد محمد کرمی‌نیا قرآن پژوه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان معتقد است در تفاسیر اهل سنت آیات فراوانی در قرآن وجود دارد که به جایگاه امام حسین (ع) اشاره دارد. روایات زیادی از پیامبر (ص) در مجامع حدیثی اهل سنت وارد شده است که عظمت و شخصیت والای امام حسین (ع) را می‌رساند.

دکتر تاراس جرنیینکو، مترجم، پژوهشگر و تازه مسلمان روسی؛ آزادی، عدالت و فداکاری را از جمله عناصر موجود در نهضت حسینی می‌داند که به همراه وجود برخی نظریه‌های فلسفی متمایز، عامل جذب او به دین اسلام شد.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×