سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

دکتر تاراس جرنیینکو، مترجم، پژوهشگر و تازه مسلمان روسی؛ آزادی، عدالت و فداکاری را از جمله عناصر موجود در نهضت حسینی می‌داند که به همراه وجود برخی نظریه‌های فلسفی متمایز، عامل جذب او به دین اسلام شد.

در بخش قبلی، دکتر کولیوند به ابعاد مختلف جنگ روانی بنی‌امیه بر علیه خاندان اهل بیت و بخصوص امام حسین (ع) پرداختند و در ادامه در این بخش ضمن نگاهی به ابعاد جنگ روانی قاتلین کربلا به واکنش امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) در روشنگری افکار عمومی و بر ملا کردن نقشه‌های شوم اموی می‌پردازند.

  دکتر کولیوند جامعه‌شناس، مشاور و روانشناس نظامی معتقد است در عملیات روانی از تکنیک‌های شایعه، فریب، اغراق، تبلیغاتِ­ سیاه و... استفاده می‌شود و تمامیِ این اعمال به شکل طرح‌ریزی شده و سیستماتیک علیه امام حسین (ع) و یارانش به کار گرفته می‌شد.

از منظر دکتر علی شیخ الاسلامی پزشک و روان­شناس نظامی و عضو انجمن روان­شناسی نظامی ایران، امویان از شگردهای مختلفی برای تخریب چهره خاندان اهل‌بیت (ع) بهره می‌گرفتند. در مقابل امام حسین (ع) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف برای روشنگری مردم و کنار زدن غبارهای بوجود آمده از سوی امویان که قدرت تمیز بین حق و باطل را برای مردم سخت کرده بود، تلاش می‌کردند تا دیده مردم به حقیقت واقعی روشن شود و این وظیفه حضرت بود ولی این‌که مردم کدام را اختیار کنند آن دیگر دست خودشان بود.

از منظر دکتر علی شیخ الاسلامی پزشک و روان­شناس نظامی و عضو انجمن روان­شناسی نظامی ایران، امویان از شگردهای مختلفی برای تخریب چهره خاندان اهل‌بیت بهره می‌گرفتند. از منظر این روانشناس نظامی، متدهایی مثل برچسب زدن، تطمیع، شایعه‌پراکنی، تهدید، اهریمن‌سازی، تمجید مغرضانه، کلی‌گویی، اتهام‌های نابجا، بدنام سازی، نسبت دادن دروغ‌های بزرگ، انسانیت‌زدایی، تحمیق، پیشگویی فاجعه‌آمیز، قطره‌چکانی رفتار کردن...از سرفصل­‌های عملیات روانی است که جهان شدیدا روی این­‌ها در حال تحقیق است و تقریبا همه این‌ها را در اقدامات بنی‌امیه می‌بینیم.

فیلسوف و کشیش مسیحی لبنانی می‌گوید: بخش‌هایی از نامه‌های امام علی (ع) در برخی کلیسا‌های لبنان تدریس می‌شود؛ دانشجویان، دایره‌هایی تشکیل می‌دهند و هر گروه، بخشی از نهج‌البلاغه را می‌آموزند و همگی به علی (ع) احترام می‌گذارند. این کشیش لبنانی کسی نیست جز حنا فاخوری که در ادامه بخش‌هایی از مصاحبه با ایشان که درباره امام علی (ع) و نهج‌البلاغه است، تقدیمتان می‌شود.

امام حسین (ع) در باور کلیمیان

 دکتر النا لاویان کاشانی

امام حسین (ع) در باور کلیمیان

امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورایی، نه تنها برای مسلمانان و شیعیان، بلکه برای همه پیروان ادیان توحیدی، مقدس است.دکتر النا لاویان کاشانی، اسلام پژوه از جمله کسانی در بین اقلیت کلیمیان است که بیشترین سخنرانی، پژوهش و تدریس را در حوزه ادیان، عرفان و به ویژه اسلام شناسی، تاریخ عاشورا، سیره چهارده معصوم، حقوق بشر اسلامی و … داشته است؛ او در سخنرانی‌های خود با شور خاصی از امام علی (ع) یا امام حسین (ع) صحبت می‌کند و معتقد است، شناساندن امام حسین (ع) و مکتب او به دیگران، در عملکرد ماست.

امام سجاد (ع) و صیانت از مکتب تشیع

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مصطفی حسینی نیشابوری

امام سجاد (ع) و صیانت از مکتب تشیع

حجت‌الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی نیشابوری رویکرد اساسی مبارزاتی امام سجاد (ع) را کادرسازی برای انقلابی بزرگ در آینده می‌داند و معتقد است مبارزات آن حضرت زمینه‌ساز تأسیس دانشگاه امام صادق (ع) بود.

جریان شناسی گروه های مختلف حجاز و قیام حسینی

 حجت الاسلام دکتر سید مصطفی حسینی نیشابوری

جریان شناسی گروه های مختلف حجاز و قیام حسینی

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید مصطفی حسینی نیشابوری مؤلف و استاد حوزه معتقد است جریان‌های شرک و جاهلیت پس از اسلام به هیچ وجه مضمحل نشدند و تنها قالب عوض کرده و مترصد فرصت بودند تا دوباره به قدرت برگردند.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×