سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

فعالیت شرق‌شناس‌ها درباره تاریخ و تمدن اسلامی را می‌توان یک مکتب مخصوص به خود دانست.زندگی پیامبر،ازآن‌رو که مؤسس اسلام است،از نظر شرق‌شناس‌ها اهمیت بسیاری دارد.حیات ائمه معصومین به علت قرابت با پیامبر و نیز رهبری مکتب تشیع و ...مورد توجه قرار گرفته است. در خصوص این مبحث و مباحث مرتبط گفت و گویی انجام دادیم با خانم دکتر صغری یاریقلی محقق و پژوهشگر تاریخ تمدن و ادیان اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان که در ادامه تقدیم می گردد.

زهرا فلسفی مدیر گروه «Hussain united us»، در گفت‌و‌گو با وب‌سایت کرب‌و‌بلا از اهداف این گروه و نیز فعالیت این گروه در مراسم اربعین سخن گفته است. مشروح این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید.

قیام امام حسین (ع) و تراژدی بزرگ عاشورا، امری است که همه مورخان از ابعاد مختلف چرایی این موضوع را در نگاه‌های مختلف مورد توجه قرار داده‌اند. آنه ماری شیمل یکی از مستشرقان صاحب‌نام در حوزه اسلام‌شناسی است که حیات و قیام امام حسین (ع) را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده است. در این خصوص گفت‌و‌گویی با دکتر عاطفه داوودی استادیار تاریخ دانشگاه زنجان داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

علی اشرف فتحی، مدیر مسئول مجله تقریرات در حاشیه مجمع دوستدران امام حسین (ع)  از موانع پیش روی فعالین حوزه دین و رسانه سخن گفته است. او معتقد است رسانه‌ها عموما واقعه کربلا را گزارشگری کرده‌اند و بهتر است نگاه تحلیلی به این واقعه را مد نظر قرار دهند. مشروح گفت‌و‌گوی وب‌سایت کرب‌و‌بلا با فتحی را در ادامه می‌خوانید:

امیر عبدالرضا سپنجی عضو هیات علمی، استادیار و مدیر گروه مطالعات فرارشته ای پژوهشگاه علوم انسانی از لزوم حضور متخصصان جوان در تبلیغ دین در رسانه و چرایی عدم پذیرش رسانه‌ها توسط مردم سخن گفته است. گفت‌و‌گوی وی با وب‌سایت کرب‌و‌بلا را در ادامه می‌خوانید:

سید حسین معتمدی، نویسنده کتاب «عزاداری سنتی شیعیان» می‌گوید عزاداری‌ها اگر زیاد باشد حالت تازگی خودش را از دست می‌دهد و عزاداری بیش از حد، اثرش کم‌تر خواهد بود.

بسیاری بر این باورند که کتاب مقدس واقعه کربلا و ذبح عظیم شط فرات را پیشگویی کرده است. هادی تقوی، پژوهشی را تحت عنوان «بررسی تطبیقی بین ذبیح مقدس در کتاب ارمیا و ذبح عظیم در روایات اسلامی» انجام داده است که در قالب پایان‌نامه خود در دانشگاه تهران ارائه نمود. 

«کارکرد مجالس عزاداری در ایران چیست و تغییر فرم عزاداری در ایران از چه عواملی نشات می‌گیرد»، موضوع گفت‌و‌گوی وب‌سایت کرب‌و‌بلا با محسن حسام مظاهری است. او معتقد است در بسیاری مواقع این تغییرات طبیعی است و تا حدودی می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

کارن خانلری نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با وب سایت کرب‌و‌بلا از علاقه و احترام ارامنه ایران به امامان شیعه بخصوص امام حسین (ع) و شباهت‌های ایشان با حضرت عیسی (ع) در باور مسیحیان سخن گفت.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×