سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

استاد محمد کرمی‌نیا، قرآن پژوه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان معتقد است در تفاسیر اهل سنت آیات فراوانی وجود دارد که به جایگاه امام حسین (ع) اشاره دارد. روایات زیادی از پیامبر (ص) در مجامع حدیثی اهل سنت وارد شده است که عظمت و شخصیت والای امام حسین (ع) را می‌رساند.

علی اکبر (ع) تمام معنا حسینی بود

 حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد باقری ارومی

علی اکبر (ع) تمام معنا حسینی بود

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد باقری ارومی مدرس حوزه و دانشگاه معتقد است رابطه حضرت علی اکبر (ع) و  امام حسین (ع) رابطه‌ای فراتر از رابطه پدر و فرزندی است. وی در گفت‌وگو با سایت کرب‌وبلا بیان داشت اگر پدری تکالیف والدی خود را به­ درستی انجام داد می‌تواند انتظار داشته باشد که آن فرزند نیز به موقعش وظایف خود را نسبت به والدین خود تمام و کمال انجام دهد.

مورخان و پژوهشگران غربی با رویکردهای مختلفی به دین مقدس اسلام و پیامبر عظیم‌الشان اسلام نگریستند. برخی با نگاه مغرضانه و همراه با تعصب و کینه و گاهی عده‌ای در برابر عظمت دین اسلام و پیامبر اسلام سر تعظیم فرود آورده و به حقانیت آن اذعان کرده‌اند. دکتر کریس هیور از جمله اندیشمندان و صاحب‌نظران غربی است که به نیکی و بزرگی از پیامبر اسلام (ص) یاد می‌کند.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: مرجان شیری، پژوهشگر علوم قرآن و حدیث مهمترین کارکردهای تفسیری استنادهای قرآنی در خطبه‌های حضرت زینب (س) را اثبات حقانیت امام حسین (ع) و رستگاری ایشان و یارانشان، منزلت اهل بیت (ع) و بطلان یزید و یزیدیان و عاقبت آن‌ها و ظلم و ستم و عهدشکنی کوفیان و عاقبت آن‌ها عنوان کرد.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: در کنار محافلی که برای بزرگسالان برگزار می‌شود باید برای کودکان نیز مجالسی متناسب با سن آن‌ها دنبال شود.

غلامرضا گلی‌زواره، نویسنده و تعزیه‌شناس معتقد است با وجود آن‌که تعزیه از نظر هنری، جلوه‌های ذوقی و مجهز شدن به برخی امکانات به موفقیت‌هایی دست‌ یافته و تعزیه‌خوانان خلاقیت‌های ویژه‌ای از این نظر از خود بروز داده‌اند، تعزیه از نظر پیام و محتوا و مطابقت با فرهنگ اهل‌ بیت و عاشورا، مسیری نزولی را پیمود و این قضیه علمای شیعه را وادار کرد تا شبیه‌خوانی را مورد انتقاد قرار دهند.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه تعزیه به عنوان رسانه قرن‌ها تأثیرگذار بوده است، گفت: زمانی که در روستاها روحانی نبود تعزیه‌خوان‌ها تاریخ را می‌گفتند و پرچم امام حسین (ع) را برافراشته نگاه داشتند.

از اصل مصاحبه منصرف شد و متواضعانه گفت: «من در کنار اساتیدی که مصاحبه شدند، کوچکتر از آنم که...» امّا وقتی ضرورت مصاحبه را برایش شرح دادیم، با ما صمیمانه به گفت و گو نشست و از هر دری سخنی گفت... حاصل نشست سه ساعته ی ما با او را بطور خلاصه خواهید خواند.

آنچه در ادامه می‌آید،‌ ماحصل گفت‌وگویی با مداح و ذاکر اهل‌بیت علیهم السلام در کشور افغانستان به نام علی‌اصغر حکیمی است که در میان صحبت‌هایش از عاشورای سال 90 کابل می‌گوید.

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×