سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

یکی از سوالاتی که در خصوص حضرت زینب(س)همواره ذهن افراد مختلف را درگیر می کند، عدم حضور همسرشان، «عبدالله‌بن‌جعفر‌بن‌ابی‌طالب» در کربلاست.دکتر رجبی دوانی،محقق و استاد تاریخ اسلام به این سوال جواب می دهد.

استاد محمد کرمی‌نیا، قرآن پژوه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان معتقد است در تفاسیر اهل سنت آیات فراوانی وجود دارد که به جایگاه امام حسین (ع) اشاره دارد. روایات زیادی از پیامبر (ص) در مجامع حدیثی اهل سنت وارد شده است که عظمت و شخصیت والای امام حسین (ع) را می‌رساند.

عباس‌بن‌علی (ع) شخصیت بی‌نظیر در ایمان، وفاداری و ایثار در جریان عاشورا در کنار امام حسین (ع) بود که توطئه‌های دشمنان با روش‌های مختلف برای جدایی ایشان از امام محقق نشد. درباره زندگانی عباس‌بن‌علی (ع) قبل از جریان عاشورا، اخبار و گزارش‌های کمی وجود دارد. این برهه از حیات حضرت عباس‌بن‌علی (ع) را با دکتر برهانی استاد دانشگاه به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

دکتر تاراس جرنیینکو، مترجم، پژوهشگر و تازه مسلمان روسی؛ آزادی، عدالت و فداکاری را از جمله عناصر موجود در نهضت حسینی می‌داند که به همراه وجود برخی نظریه‌های فلسفی متمایز، عامل جذب او به دین اسلام شد.

علی‌رغم شرایط خفقان و فشار زیادی که در زمان امام کاظم (ع) بر روی آن امام و اصحاب ایشان بود، آن حضرت مانند سایر ائمه (ع)، به شیعیان خود، توصیه به زیارت امام حسین (ع) می‌کردند و سعی در بیان عظمت آن حادثه داشتند.

دکتر سید مهدی حسینی استاد دانشگاه و مدرس تاریخ اسلام، ام‌ البنین (س) را از زنان بزرگ و تاثیرگذار تاریخ اسلام می‌داند که دارای روح و شخصیت بلندی بوده است که با ورود به خانه امیرالمومنین (ع) به مقام ممتاز ایثار و فداکاری می‌رسد.

خانم مرضیه حیدری مدرس قرآن کریم و دانش آموخته جامعه الزهرا (س)، حضرت ام‌البنین (س) را نمونه یک زن با ایمان و فداکار در تاریخ اسلام دانسته و گفت: با آگاهی از آن‌چه درباره زندگانی این بانوی بزرگ در منابع تاریخی ذکر شده است پی می‌بریم که ایشان دارای چه شخصیت ملکوتی و بزرگی است و فداکاری‌های آن بانو در پرستاری از فرزندان علی (ع) و همچنین تربیت فرزندان رشید و دلیری چون ابولفضل العباس (ع)، خود الگویی است کم نظیر برای همه مادران و زنان مسلمان.

 تبعید حضرت زینب (س) به فسطاط مصر

 حجت الاسلام یوسفی غروی

 تبعید حضرت زینب (س) به فسطاط مصر

حضرت زینب (س) که فضا را مساعد می‌بیند شروع می‌کند به بازگویی فجایع کربلا و حاکم مدینه نامه‌ای به یزید می‌فرستد که حضرت زینب (س) همزمان با قیام به گفتن فجایع کربلا روی آورده است و او مامور می‌شود که حضرت زینب (س) را به مصر تبعید کند.

عبدالکریم پاک‌نیا عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با وب‌سایت کرب‌و‌بلا به نقش پر رنگ بانوان در حرکت عظیم حضرت سیدالشهدا (ع) اشاره کرد و گفت: نقش دفاع و پاسداری از حریم اهل‌بیت (ع) و کیان رفیع ولایت بر عهده بانوان عاشورایی بوده است؛ این بانوان در واقع مبلغان و مروجان اصلی قیام حضرت سیدالشهدا (ع) در تاریخ بودند. مشروح گفت‌و‌گوی ایشان را با وب‌سایت کرب‌و‌بلا در ادامه می‌خوانید:

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×