سایت کرب و بلا - سایت تخصصی امام حسین علیه السلام

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: در کنار محافلی که برای بزرگسالان برگزار می‌شود باید برای کودکان نیز مجالسی متناسب با سن آن‌ها دنبال شود.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان این‌که ششمین نشست نمایندگان اعتاب مقدس جهان اسلام به میزبانی حرم علوی در نجف اشرف برگزار شد، گفت: نشست بعدی فرودین‌ ماه 97 در کاظمین برگزار خواهد شد.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: مدیر اجرایی مرکز طبع و نشر قرآن با اشاره به اینکه زنده‌یاد عباس ولی‌زاده از افراد پُرکار در عرصه کتابت قرآن بود،‌ افزود: کتابت گروهی در مصحف اهدایی به حرم امامین جوادین و حضرت عباس (ع) از این جمله بود.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: شعر هیات و شعر آیینی و تفاوت‌های آن‌ها و تعاریف بسیاری که پیرامون آن‌ها ارائه شده، یکی از موضوعات پرمناقشه طی سال‌های اخیر میان اهالی این حوزه بوده است. صاحب‌نظران در این عرصه نظرات متفاوتی در مورد این نوع از شعر آیینی ابراز داشته‌اند و بر سر این موضوع اختلاف نظر بسیاری بوده است. محمدمهدی سیار شاعر و استاد دانشگاه یکی از آن‌هایی است که در این عرصه هم شعر سروده و هم مطالعاتی انجام داده است.

پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام کرب‌وبلا: انسیه شاه حسینی معتقد است اگر نهادهایی مثل وزارت ارشاد که بودجه در اختیارشان است از ساخت فیلمی درباره حضرت زهرا (س) حمایت کنند، فیلمسازان برای ساخت آن صف خواهند کشید و اگر اعتدال پیش بگیریم هیچ مشکلی برای ساخت فیلم‌های این چنینی که حساسیت‌های زیادی دارند، به وجود نمی‌‎آید.

شعر آئینی امروز وامدار اندیشه شاعران محب اهل‌بیت (ع) دیروز و با تکیه‌ بر باورمندی بنا شده است. در هر شهر و دیاری شاعران محب ولایت همواره وجود داشته‌اند؛ چهره‌هایی که از محتشم کاشانی گرفته تا عمان سامانی، از استاد سازگار، استاد شفق، زنده‌یاد شکوهی تا علی معلم و مرتضی اسفندقه و سید حمید برقعی و جوان‌ترها.

او را نه به نامش که به کارهایش می‌شناسند، کسی که کتیبه ضریح شش‌گوشه امام حسین (ع) را خطاطی کرده است، از میل باطنی‌اش به نوشتن می‌گوید. از شوقی حرف می‌زند که هنگام بازگو کردنش نیز در کلام و جانش نمایان است، شوق خطاطی. استاد داوود نیکنام، هنرمند کهنه کار خطاطی مهمان مجمع دوستداران حسین (ع) بود که گفت‌و‌گوی کرب‌و‌بلا با وی را در ادامه می‌خوانید:

دومین گردهمایی «مجمع دوستداران امام حسین (ع)» در محرم 1439 میزبان پرده‌خوانی جوان‌ترین نقال، قصه‌گو و پرده‌خوان معاصر است. مرشد محسن میرزاعلی که کار نقالی و پرده‌خوانی را به واسطه علاقه به این عرصه دنبال می‌کند میهمان این گفت‌و‌گو است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

زهرا شاسوندی، هنرمند جوان ورک‌شاپ رنگ و روغن مشغول خلق و تکمیل اثر ریحان است. این اثر با نگاهی به شعر گاهی مرگ «ریحان» می‌چیند انتخاب شده و علت انتخاب این نام نگاه و تعبیر زیبای امیرالمؤمنین (ع) از زن به «ریحان» است و نیز این‌که یکی از نام‌های بزرگ‌ترین بانوی جهان، بی‌بی فاطمه سلام الله علیها است. گفت‌وگوی کرب‌و‌بلا با این هنرمند را در ادامه می‌خوانید:

فراموشی رمز عبور

ایمیل خود را وارد کنید

×

ارتباط با ما

پیام های خود را از این طریق برای ما ارسال نمایید.

×