یکى از ابعاد نهضت عاشورا، افتخارآفرینى و عظمت و بزرگى آن است. امام حسین علیه‌السلام و یارانش به ظاهر از سوى سپاهیان یزید مورد بی‌احترامی و تمسخر قرار گرفتند، درملأعام به آنان اهانت شد، فحش و ناسزا شنیدند، به دست انسان‌های پستى چون شمر و حرمله و عمرو بن حجاج، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. زنان و فرزندان ایشان درنهایت غربت و تنهایى و با وضع دل‌خراشی به اسارت رفتند. به‌طوری که وقتى سیدالشهدا (ع) و یارانش براى اقامه نماز مهیا شدند، سپاه کوفه به آن‌ها گفتند: «نماز شما قبول نیست.»[1] یعنى شما کافر شده‌اید. ولى از فرداى روز عاشورا روز به روز بر عزت و عظمت سیدالشهدا و یارانش افزوده شد، به‌طوری که اکنون نزدیک به 1400 سال، حسین بن على (ع) و یارانش الگوى احرار و آزادگان عالم، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، گردیده‌اند.
زمانى که حسین بن على (ع)، عَلم مبارزه با بنی‌امیه را برافراشت، عالمان و فقهاى فراوانى در جهان اسلام حضور داشتند. بر اساس نقل یعقوبى، افراد ذیل از فقهاى معروف عصر امامت اباعبدالله (ع) بوده‌اند: «عبدالله بن عباس، عبدالله بن عمربن خطّاب، مسوربن مخرَمه زهرى، سائب بن یزید، عبدالرحمن بن حاطب، أبوبکر بن عبدالرحمن بن حارث، سعید بن مسیّب، عروه بن زبیر، عطاءبن یسار، قاسم بن محمدبن ابى بکر، عبیده بن قیس سلمانى، ربیع بن خثیم ثورى، زرّبن حُبیش، حارث بن قیس جعفىّ، عمرو بن عتبه بن فرقد، أحنف بن قیس، حارث بن عمیر زبیدى، سوید بن غفله جُعفى، عمروبن میمون أودىّ، مطرّف بن عبداله شخّیر، شقیق بن سلمه، عمروبن شرحبیل، عبدالله بن یزید خطمىّ، حارث اعور همدانى، مسروق بن أجدع، علقمه بن قیس خثعمى، شریح بن حارث کندىّ و زید بن وهب همدانى.»[2]
یکى از مهم‌ترین ویژگى یاران اباعبدالله (ع)، عشق فزاینده ایشان به آن بزرگوار است. چنان که گذشت بسیارى از مسلمانان عصر امام حسین (ع) به آن بزرگوار ارادت می‌ورزیدند، ولى ارادت اصحاب اباعبدالله (ع) به آن حضرت، از مرز محبت‌های معمولى به‌مراتب فراتر رفته بود، به‌گونه‌ای که در مقابل آن بزرگوار خود را فراموش کرده، براى یارى ایشان از جان و مال و آبروى خویش می‌گذشتند؛ اما هیچ‌یک از این فقیهان روز عاشورا در سپاه اباعبدالله (ع) حضور نداشتند. ایشان نه‌تنها آن حضرت را یارى نکردند، بلکه برخى از آنان، اصل حرکت حضرت به‌سوی کوفه را زیر سؤال بردند؛ و برخى دیگر، ابتدا اباعبدالله (ع) را به کوفه دعوت کردند ولى روز عاشورا در میدان مبارزه حاضر نشدند. برخى دیگر، همچون أحنف بن قیس درخواست یارى حضرت را اجابت ننموده، گفتند: «قد جرّ بنا آل أبى الحسن، فلم نجد عندهم أیاله للملک و لا جمعاً للمال و لا مکیده فى الحرب»؛ ما فرزندان أبى الحسن على (ع) را آزموده ایم نزد آن‌ها نه فرماندارى استانى یافته‌ایم و نه ثروت اندوخته‌ای دیدیم و نه سیاست جنگى لازم را مشاهده کرده‌ایم.[3]

اصحاب امام حسین (ع) براى خشنودى ایشان بزرگ‌ترین ایثارها را به‌آسانی انجام می‌دادند

افرادى چون طرمّاح بن عدى، عبدالله بن مطیع، عمر بن عبدالرحمن مخزومى و عبدالله بن جعفر[4] که از دوستان و خیرخواهان آن بزرگوار بودند، به‌جای همراهى با ایشان، تلاش کردند حضرت را از رفتن به‌سوی عراق منصرف کنند. در عصر قیام سیدالشهدا (ع) در اثر انحرافات پدید آمده پس از رحلت پبامبر (ص)، تشخیص حق از باطل و التزام به‌مقتضای حقّ، به قدرى دشوار شده بود که نه‌تنها عوام، بلکه خواص نیز، در درستى حرکت اباعبدالله (ع) شک نموده و یا در صورت علم به حقانیت قیام، توان یارى آن حضرت را نداشتند.
 شهداى کربلا چه امتیازاتى بر شیعیان معاصر خود داشته‌اند که در حمایت از آن حضرت هیچ تردیدى به خود راه نداده تا پاى جان از آن بزرگوار دفاع کردند؟
 
مهم‌ترین امتیازهاى یاران حسین بن على (ع) نسبت به سایر مسلمانان
با اندکى تأمل در زندگانى اکثر شهداى کربلا و بررسى سوابق و سیره آنان، به‌خصوص با دقت در رجزهایى که در میدان نبرد می‌خواندند، به چهار صفت ممتاز در آنان دست می‌یابیم که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان برجسته‌ترین امتیازات یاران اباعبدالله (ع) از سایر مسلمانان و شیعیان آن روز قلمداد کرد.


عشق وافر به امام حسین (ع)
یکى از مهم‌ترین ویژگى یاران اباعبدالله (ع)، عشق فزاینده ایشان به آن بزرگوار است. چنان که گذشت بسیارى از مسلمانان عصر امام حسین (ع) به آن بزرگوار ارادت می‌ورزیدند، ولى ارادت اصحاب اباعبدالله (ع) به آن حضرت، از مرز محبت‌های معمولى به‌مراتب فراتر رفته بود، به‌گونه‌ای که در مقابل آن بزرگوار خود را فراموش کرده، براى یارى ایشان از جان و مال و آبروى خویش می‌گذشتند؛ جلب رضایت آن بزرگوار، براى ایشان از همه‌چیز لذیذتر می‌نمود. براى خشنودى ایشان بزرگ‌ترین ایثارها را به‌آسانی انجام می‌دادند. در جملات آنان در شب عاشورا، آنگاه‌که امام (ع) از آنان خواست، تاریکى شب را مرکب قرار داده او را با سپاه کوفه تنها بگذارند دقت کنید:

با دقت در سخنان شهداى کربلا معلوم می‌شود آنان منافقان و دشمنان پنهان دین را بر اساس نحوه برخوردشان با امام حسین (ع) شناسایى می‌کردند

سعید بن عبدالله حنفى: «والله اگر بدانم کشته می‌شوم سپس زنده گردیده زنده سوزانده می‌شوم و سپس تکه‌تکه می‌گردم و این عمل هفتاد بار با من انجام می‌شود، از شما جدا نمی‌شوم تا در کنار شما با مرگم خدا را ملاقات کنم.»[5] اطمینان به نویدهاى الهى و اعتقاد راسخ به پاداش الهى، از دیگر امتیازات یاران سیدالشهدا (ع) به شمار می‌آید. آنان یقین داشتند به‌محض شهادت به فلاح و رستگارى نائل آمده، جایگاه رفیعى در انتظارشان است. این معنا به طور مکرر در اشعار و سخنان آنان در روز عاشورا مطرح شده است
زهیر: «والله دوست داشتم کشته می‌شدم، سپس دوباره زنده شده، بعد کشته می‌شدم تا جایى که هزار بار این چنین کشته می‌شدم تا خداوند بدین وسیله، کشته شدن را از شما و جوانان اهل‌بیت شما دور می‌گردانید!»[6]
آنگاه جمعى از یاران حضرت گفتند: «به خدا قسم از شما جدا نمی‌شویم، جان‌هایمان به فدایت با گلوها و پیشانی‌ها و دست هایمان شما را حفظ می‌کنیم، اگر کشته شویم [به عهدمان] وفا کرده‌ایم.»[7]
آنان در سخت‌ترین لحظات و آخرین دقایق عمر، هیچ به خود نمی‌اندیشیدند و همواره نگران امام حسین (ع) بودند.
طبرى می‌نویسد: وقتى اصحاب حسین دیدند دشمنان زیاد شده‌اند و آنان نمی‌توانند جان حسین و خودشان را حفظ کنند، براى کشته شدن پیش روى حسین بر هم سبقت می‌گرفتند. ولى شواهد موجود نشان می‌دهد برخى از آنان به علت نگرانى از تنهایى حضرت، در سبقت جستن در شهادت، تردید می‌کردند.
 
ایمان راسخ به آینده‌ای روشن و سعادت بخش
اطمینان به نویدهاى الهى و اعتقاد راسخ به پاداش الهى، از دیگر امتیازات یاران سیدالشهدا (ع) به شمار می‌آید. آنان یقین داشتند به‌محض شهادت به فلاح و رستگارى نائل آمده، جایگاه رفیعى در انتظارشان است. این معنا به طور مکرر در اشعار و سخنان آنان در روز عاشورا مطرح شده است.
آنان با تکیه‌بر ایمان به آخرت، مرگ را بر خود آسان می‌کردند و در برابر زخم‌های سوزناک شمشیرها و نیزه‌ها و در حلقه محاصره صدها نیروى سراپا مسلح، صبر و استقامت به خرج می‌دادند.
در چنین فضایى که همه‌چیز با معیارهاى مادى سنجیده می‌شد، اصحاب و یاران اباعبدالله (ع) اعمال خود را با مقیاس‌های اخروى می‌سنجیدند. همین امر، آنان را بر مسلمانان معاصر خود، برترى و امتیاز بخشید.
 
برخوردارى از معیارى صحیح براى شناخت نفاق

اصحاب امام حسین (ع) هرگز در مبارزه، کوتاه نیامده، حتى یکى از آنان میدان مبارزه را به نفع دشمن خالى نکرد و یا با گفتار و کردار خویش، به دشمن باج نداد


با دقت در سخنان شهداى کربلا معلوم می‌شود آنان منافقان و دشمنان پنهان دین را بر اساس نحوه برخوردشان با امام حسین (ع) شناسایى می‌کردند. ایشان با مقایسه دشمنان سیدالشهدا (ع) با دشمنان رسول اکرم (ص) و امیر مؤمنان (ع)، بی‌درنگ پى به نفاق آن‌ها می‌بردند. نافع بن هلال [یا هلال بن نافع]، خطاب به حضرت چنین می‌گوید: «اى فرزند رسول خدا (ص)! تو خود می‌دانی جدت رسول خدا (ص) نتوانست دوستى خود را در دل همه مردم جاى دهد و آنان را مطیع خود سازد. در میان مردم منافقانى بودند که به او وعده نصرت می‌دادند، ولى در دل مکر می‌کردند.
از ویژگی‌های بارز شهداى کربلا این بود که ولایت را محور حق و باطل قرار می‌دادند، همواره عیار مردم را با گفتار و کردارشان نسبت به اهل‌بیت (ع) می‌سنجیدند. وقتى می‌دیدند برخى، گفتار زیبا و حق مدارانه دارند، ولى در عمل علیه ولایت حرکت می‌کنند، نفاقشان را کشف می‌کردند و به نیرنگ و خبث طینت شان پى می‌بردند.
 

دشمنى با دشمنان امام حسین (ع)
از دیگر ویژگی‌های بارز و ممتاز یاران امام حسین (ع) دشمنى با دشمنان اهل‌بیت (ع) بود. آنان برخلاف مردمان معاصر خود که به راحتى با دشمنان دین و امامشان مصالحه کرده و در دین خدا مسامحه می‌کردند و به اصطلاح امروزی‌ها، اهل تساهل و تسامح بودند، هرگز حاضر به همراهى با بنی‌امیه نشدند. آنان همه‌چیز را بر اساس مدارا و محبت تفسیر نمی‌کردند، بلکه در کنار محبت به امام خود، با دشمنان آن حضرت دشمنى می‌ورزیدند و به آن حضرت می‌گفتند: «إنّا على نیّاتنا و بصائرنا نوالى من والاک و نعادى من عاداک»؛  ما قلباً و بر اساس بصیرت خود، کسى را که شما دوست داشته باشید، دوست داریم و با کسى که شما او را دشمن بدارید، دشمنى می‌ورزیم.
این خصلت بارز اصحاب امام حسین (ع) موجب شد که آنان هرگز در مبارزه، کوتاه نیامده، حتى یکى از آنان میدان مبارزه را به نفع دشمن خالى نکند و یا با گفتار و کردار خویش، به دشمن باج ندهد و همین امر باعث شد آنان در عین شکست ظاهرى، سربلند و مفتخر گردیده، آوازه عزتشان در کران تا کران عالم طنین افکن گردید.